Upały zwiększają ryzyko udaru słonecznego, cieplnego, a także przegrzania organizmu. Dlatego warto zwrócić uwagę na ewentualne objawy, które mogą wystąpić u nas lub u kogoś z naszego otoczenia.
Udar słoneczny jest powodowany dużym i bezpośrednim nasłonecznieniem. Może objawiać się bólami i zawrotami głowy, zaczerwienieniami i poparzeniami skóry, a także ogólnym poczuciem niepokoju. W takim wypadku powinniśmy wezwać pomoc, a także schładzać swój organizm. Choćby przez picie wody i wzięcie zimnej kąpieli.
Udar cieplny (inaczej nazywany porażeniem cieplnym) występuje, gdy organizm nie potrafi poradzić sobie z obniżeniem temperatury ciała, która przekracza 39°C. Inne objawy to gorąca i czerwona skóra oraz dobrze wyczuwalne szybkie tętno. Towarzyszyć temu może utrata przytomności. Udar cieplny może doprowadzić do śmierci, dlatego jeśli tylko zauważymy powyższe objawy, powinniśmy zadzwonić po pomoc, a także obniżać temperaturę ciała. Można to zrobić za pomocą zimnych okładów i chłodzącej kąpieli. Należy jednak pamiętać, by takiej osobie nie podawać żadnych płynów.