Głównym wydarzeniem 7. edycji Solidarity of Arts będzie koncert zatytułowany Swing +. Na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 15 sierpnia o godzinie 21:00 zagrają najlepsi jazzowi muzycy z Polski i zagranicy.
Jak każde wydarzenie jazzowe „+”, tak i tegoroczne odbędzie się na trzech scenach umieszczonych obok siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie przerw w trakcie zmiany muzyków. Przypomnijmy, że taki „muzyczny dialog na scenach”, dzięki ich połączeniu wymyślił dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Materna. Nie ma konferansjera i zazwyczaj potrzebnych przerw technicznych. To nie jest już zwykły koncert, ale widowisko muzyczne z udziałem wielu artystów.
W tym roku motywem przewodnim widowiska muzycznego na trzech scenach jest swing. – Chcemy przypomnieć, że są to źródła i korzenie jazzu, najbardziej radosna jego odsłona – powiedział Radiu Gdańsk organizator Krzysztof Materna. W sobotę muzycy przypomną więc publiczności żywiołowość i piękno tego gatunku.
Swing narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. Złote lata swingu przypadały na lata 30. oraz 40. ubiegłego wieku. – W wielu krajach, w tym w Polsce był wyrazem opozycji politycznej. Polscy jazzmani, którzy zaczynali od swingu i jazzu tradycyjnego w latach 50. byli uznawani za obce ciało w narodzie – przypominał Krzysztof Materna.
Dzięki trzem scenom publiczność będzie miała okazję usłyszeć i zobaczyć wielu wspaniałych muzyków. Ze Stanów Zjednoczonych przylatuje Patti Austin, która swoją karierę zaczęła w wieku… pięciu lat. Wokalistce i autorce tekstów bliski jest nie tylko jazz. W jej repertuarze znajdziemy także utwory w klimacie R&B oraz muzyki popularnej. Austin nagrywała z takimi gwiazdami jak George Benson, Michael Jackson i Billy Joel. Za swoją twórczość została nagrodzona statuetką Grammy.
Kolejnym laureatem muzycznego Oskara, czyli nagrody Grammy, który zagra na Solidarity of Arts jest Kurt Elling. Amerykański wokalista i kompozytor karierę muzyczną zaczynał od śpiewu w chórach kościelnych. Jazzem zafascynował się dopiero na studiach. W 1990 roku podpisał kontrakt z wytwórnią płytową i od tego czasu nieprzerwanie tworzy. Jego albumy były wielokrotnie nagradzane, a on sam uznawany za najlepszego wokalistę jazzowego. Jego czterooktawowy baryton uważany jest za technicznie nienaganny, a już w sobotę będzie go można usłyszeć na żywo. Podczas tego wieczoru być może usłyszymy jego kompozycje z najnowszej płyty „Passion World” wydanej w czerwcu tego roku.
Na Solidarity of Arts usłyszymy także niemiecki zespół WDR Big Band (Big Band Westdeutsche Rundfunk Köln). Formacja została założona w 1946 roku. Muzycy tworzący od ponad pół wieku stali się jednym z najbardziej rozpoznawalnych jazzowych zespołów na świecie. Na koncie mają wiele nagród, w tym trzy statuetki Grammy.
New York Voices to kolejna amerykańska propozycja. Artyści w składzie: Kim Nazarian, Lauren Kinhan, Darmon Meader i Peter Eldridge od 1994 roku tworzą muzykę, która jest połączeniem jazzu, R&B, muzyki brazylijskiej, klasycznej i popularnej.
Pasadena Roof Orchestra to pochodząca z Wysp Brytyjskich orkiestra specjalizująca się we współczesnych interpretacjach jazzu, jak i swingu lat 20. i 30, czyli motywu przewodniego tegorocznej edycji Solidarity of Arts. Muzycy współpracowali z takimi artystami jak Robin Williams oraz Brian Ferry. Pasadena Roof Orchestra ma na koncie także nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu „Sahara”.
Ze Szwecji zawita Roger Berg Big Band. Powstały w 2007 roku siedemnastoosobowy projekt muzyczny gra największe swingowe przeboje lat 30. i 40. w klasycznych aranżacjach. W 2014 roku Stanisław Soyka nagrał z zespołem płytę „Swing Revisited”, która w Polsce ukazała się w kwietniu tego roku.
Wspomniany Stanisław Soyka również będzie gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu. Multiinstrumentalista, wokalista i poeta zaczął śpiewać w wieku 7 lat. Sprawdził się w niejednym gatunku muzycznym, na przykład bluesie, gospel i jazzie. 15 sierpnia usłyszymy artystę śpiewającego materiał ze wspomnianego wyżej albumu „Swing Revisited”.
Jeżeli mowa o jazzie, to w sobotę nie może zabraknąć Hanny Banaszak – artystki o przepięknym głosie. Banaszak specjalizuje się w standardach muzyki jazzowej i rozrywkowej lat 20. i 30., choć w jej repertuarze nie brakuje nowych utworów, napisanych z myślą o niej.
https://www.youtube.com/watch?v=0BMW-onJSqQ
Polską reprezentację muzyków jazowych zasili Wokalistka Roku w latach 2007-14 wg. czytelników magazynu Jazz Forum, czyli Aga Zaryan. Artysta porównywana jest do takich gwiazd jak Joni Mitchell, Shirley Horn oraz Carmen McRae. Jej album z 2008 roku „Live at Palladium” jest jednym z najlepiej sprzedających się polskich albumów jazzowych wszechczasów.
15 sierpnia wystąpi także Adam Sztaba – kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, a także osobowość telewizyjną w jednym. Muzyk współpracował z takimi wykonawcami jak: Sting, Chris Botti, Michael Bolton, Ditą von Teese, Grzegorzem Turnauem, Sewerynem Krajewskim, Violettą Villas i zespołem Perfect.
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym artystą Swing + będzie Wojciech Karolak z zespołem. Pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda rozpoczął karierę w latach 50. ubiegłego wieku współpracując z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą. Przez lata wypracował sobie miejsce wśród legend polskiego jazzu. W ramach 7. edycji Solidarity of Arts Wojciech Karolak wystąpi z zespołem w składzie: Artur Lesicki – gitara elektryczna, Tomasz Grzegorski – saksofon, Wojciech Karolak – organy Hammonda i Arek Skolik – perkusja.
https://www.youtube.com/watch?v=-oUaeV7P7zE
Scena plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, ul. Ołowianka 1
Godzina: 21:00