Za nami 21. Woodstock Festival Poland. Jaki był ten pierwszy Woodstock w 1969 roku? Impreza okazała się wielkim sukcesem, choć nie obyło się bez problemów. Festiwal odbył się w dniach od 15 do 18 sierpnia pod hasłem „Pokój, miłość i szczęście”.
John Roberts i Joel Rosenman chcieli stworzyć festiwal muzyczny, problemem był jednak brak osób do pomocy. Pomysłowi młodzi mężczyźni postanowili poszukać współpracowników na łamach dwóch gazet: The New York Times i The Wall Street Journal. Ogłoszenie o treści „Młodzi mężczyźni z nieograniczonym kapitałem poszukują interesujących, legalnych możliwości inwestycyjnych i propozycji biznesowych” przykuło uwagę Michaela Langa i Artie Kornfelda. W ten sposób uformowała się czwórka, która miała stworzyć pierwszy Woodstock, znany też pod nazwą The Woodstock Music and Art Fair.
Wiosną 1969 roku organizatorzy wynajęli 120 ha pola Mills Industrial Park w mieście Wallkill. Urzędnicy z początku nie mieli nic przeciwko nowo powstałej imprezie. Myśleli, że liczba uczestników nie przekroczy 50 000. Zaprotestowali jednak mieszkańcy, a miasto w odpowiedzi szybko uchwaliło ustawę, z której wynikało, że trzeba mieć pozwolenie na organizację każdej imprezy, której liczba uczestników przekracza 5 000. To jednak nie był koniec utrudnień. W dniu koncertu urzędnicy wydali zakaz na przeprowadzenie festiwalu, a za przyczynę podali niespełnienie wymogów sanitarnych przenośnych toalet. Koniec końców Woodstock odbył się na polu Elliot Tibera, który zaoferował organizację festiwalu na swoich 6,1 ha.
Woodstock z 1969 roku nie miał z założenia być darmową imprezą, na jaką rokrocznie zjeżdżają się tysiące osób do Kostrzyna nad Odrą na polski odpowiednik festiwalu. Koszt biletu w przedsprzedaży wynosił 18 dolarów, a w dniu koncertu 24. Organizatorzy liczyli na publiczność w granicach 200 000 osób. Dopiero 15 sierpnia okazało się, że szacunki były zaniżone, a na pole festiwalowe przyjechało 400 000 ludzi. Przez tak wysoką frekwencję ogłoszono festiwal darmowym. Dla porównania ostatnia edycja Woodstock Festival Poland przyciągnęła do Kostrzyna nad Odrą około 700 000 osób.
Taka ilość ludzi wymusiła na organizatorach pierwszego Woodstocku usunięcie wszystkich barierek z pola. Tradycja ta kontynuowana jest do tej pory na Woodstock Festival Poland. Wyjątkiem od reguły był koncert The Prodigy w 2011 roku, zespół zażądał postawienia ogrodzeń. Barierki faktycznie zostały postawione, inaczej gwiazda by się nie pojawiła na scenie.
Woodstock 69′ był jednym z najważniejszych w historii nie tylko dzięki oryginalności imprezy, ogromnej ilości festiwalowiczów, ale i dzięki jego gwiazdom. Najbardziej znanymi muzykami, którzy wtedy zagrali byli: Janis Joplin, Jimi Hendrix oraz The Who.
Anna Polcyn