Myslovitz tworzy polską scenę od ponad dwóch dekad. Muzycy oczywiście świętują urodziny wraz z publicznością. 5 grudnia artyści zagrają jubileuszowy koncert w Filharmonii Bałtyckiej.
Obchody 20-lecia zespół rozpoczął za granicą na jednym z największych festiwali w Stanach Zjednoczonych: Beale Street Music Festival w Memphis. Grali obok takich sław jak Pixies czy Hozier. Amerykańska prasa porównywała Myslovitz do Radiohead, podkreślała ich mocne gitarowe oraz oryginalne brzmienie.
Ale oczywiście Myslovitz świętuje nie tylko za granicą. 5 grudnia zespół zagra koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Podczas urodzinowego występu obok Myslovitz wystąpią Grzegorz Halama, L.Stadt, Wojtek Mazolewski oraz Tymon Tymański.
POCZĄTEK
Zaczynając grać w 1992 roku nazywali się The Freshman. Jednak nazwa szybko została zmieniona na znane do dziś Myslovitz. Geneza tej nazwy jest nieco banalna. Zmieniono pisownie miasta, w którym powstał zespół – Mysłowice.
Druga nagroda w konkursie „Garaż ’94” stała się przepustką do bardziej profesjonalnego grania. W 1994 roku muzycy zaczęli nagrywać debiutancki album. Producentem pierwszego wydawnictwa młodego zespołu był Ian Harris, który w swoim CV mógł pochwalić się współpracą z takimi sławmai jak Joy Division, New Order czy The Exploited. Dzięki doświadczonemu producentowi, a przede wszystkim talentowi muzyków płyta została ciepło przyjęta zarówno przez fanów jak i krytyków.
KONCERTY ZA GRANICĄ
Kolejny album ustabilizował miejsce zespołu na polskiej scenie, a także przyniósł Myslovitz kolejne przeboje. To właśnie z „Sun Machine” pochodzą utwory: „Z twarzą Marilyn Monroe” oraz „Peggy Brown”. Po wydaniu trzeciego albumu zespół zaczął grać koncerty za granicą, m.in. w Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
FILMOWE ZACIĘCIE
Myslovitz zaznaczyło także swoją obecność w świecie filmu. Muzycy skomponowali piosenkę do obrazu Jerzego Stuhra „Duże zwierzę” i „Pogoda na jutro”. Nagrali również utwór do filmu Waldemara Szaraka „To my”.
Upodobanie do kina widać nie tylko w bezpośredniej współpracy muzyków z reżyserami, ale także w ich twórczości. Między innymi płyta „Korova Milky Bar” nawiązuje do ekranizacji powieści „Mechaniczna pomarańcza” autorstwa A. Burgessa.
ODEJŚCIE ROJKA
W 2012 roku z zespołu odszedł założyciel i wokalista Myslovitz Artur Rojek. Muzyk rozpoczął karierę solową, a grupa kontynuuje działalność z nowym wokalistą Michałem Kowalonkiem.
Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, Gdańsk
Godzina: 19:00
Bilety: 85/ 95/ 125/ 135 zł