Dziś spojrzymy na Marynarkę Wojenną z niecodziennej perspektywy. Z perspektywy… powietrza. No bo przecież marynarka to nie tylko okręty, ale także lotnictwo! I na początek przenosimy się do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Oksywiu, gdzie w piątek odbył się dzień otwarty. To dobra okazja, by opowiedzieć o tym, co należy do zadań lotników z Oksywia. A przybliży to kmdr. ppor. Czesław Cichy. UCIECZKA Z TALLINA
Potem cofniemy się do września 1939 roku – miesiąca bardzo ważnego w historii polskiej Marynarki Wojennej. Bardzo często gdy myślimy o tym czarnym okresie polskiej historii mamy przekonanie o potężnej technologicznej przewadze Niemców na morzu. Tymczasem to nie do końca prawda i opowiada o tym Adam Jarski z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wrzesień 1939 roku to także pamiętna ucieczka okrętu podwodnego ORP Orzeł z portu w Tallinie. Dziś 14 września i za 3 dni minie równe 77 lat od tego pamiętnego wydarzenia, dlatego też tę historię przypomina Tomasz Miegoń, dyrektor muzeum.
PIERWSZA POLSKA JEDNOSTKA PRZEZ ATLANTYK
A na koniec zaglądamy do archiwów Radia Gdańsk. 1958 rok – wtedy ówczesny redaktor Radia Gdańsk Stanisław Goszczurny przeprowadził cykl rozmów z komandorem Bolesławem Romanowskim, który podczas drugiej wojny światowej dowodził okrętami podwodnymi ORP Jastrząb i ORP Dzik. Komandor Romanowski zasłynął tym, że jako jedyny dowódca polskiego okrętu podwodnego, przeprowadził swą jednostkę przez Ocean Atlantycki. Po wojnie władza ludowa dała mu spokój tylko na kilka lat, bo w 1950 roku w ramach represji stalinowskich w stosunku do przedwojennych oficerów, został zwolniony, aresztowany i zmuszono go do opuszczenia wybrzeża. Przeniósł się do Poznania, gdzie pracował w Państwowej Centrali Drzewnej. Do pracy w Marynarce Wojennej wrócił dopiero po odwilży politycznej w 1956 roku. Dziś pierwsza część rozmowy Stanisława Goszczurnego z kmdr. Romanowskim.
Posłuchaj audycji: