Westerplatte jest symbolicznym miejscem rozpoczęcia II wojny światowej. Od lat pojawiają się koncepcje wskazujące miejsca, gdzie wcześniej niż o godz. 4:45 padły pierwsze strzały. Ale w zbiorowej świadomości historycznej wydarzenia 1 września 1939 roku zawsze będą kojarzyły się z Westerplatte. W miejscu, gdzie do 7 września polscy żołnierze bohatersko bronili się przed Niemcami, w 2016 roku rozpoczęły się kompleksowe badania archeologiczne. To pierwsze tak duże, kompleksowe prace od czasów wojny – mówi Mariusz Wójtowicz – Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czyli oddziału Muzeum II Wojny Światowej.
– Podczas pierwszego sezonu prac udało się pozyskać ok. 4,5 tysiąca zabytków – dodaje Filip Kuczma, kierownik działu archeologii Muzeum Westerplatte. – Część znalezionych artefaktów, w tym orzełka ze śladami eksplozji, będzie można zobaczyć na wystawie czasowej „Westerplatte w 7 odsłonach”.
W audycji o pracach archeologicznych w 2016 i 2017 roku opowiadają Mariusz Wójtowicz – Podhorski i Filip Kuczma.
źródło: Muzeum II Wojny Światowej
Ekspozycja „Westerplatte w 7 odsłonach” zostanie otwarta 1 września o godz. 9:00 w Muzeum II Wojny Światowej w sali wystaw czasowych na poziomie – 3. Za pomocą ok. 200 eksponatów, pokazano w siedmiu tematycznych odsłonach dramat siedmiodniowych walk, w trakcie których nieliczni polscy obrońcy zostali dosłownie zasypani przez Niemców tysiącami bomb i pocisków. Archeolodzy wydobyli na światło dzienne cudem ocalałe przedmioty, wiele z nich z unikalnym kontekstem, świadczące o życiu przed i po Wielkiej Bitwie. Wystawa będzie prezentowana w sali wystaw czasowych do 15 marca 2018 roku.