W czasie II wojny światowej polscy żołnierze o wolność ojczyzny walczyli na obczyźnie. Z dumą możemy wspominać ich zwycięstwa, między innymi zdobycie Monte Cassino, czy obronę brytyjskiego nieba przez polskich lotników. O wojsku pod dowództwem gen. Władysława Sikorskiego na zachodzie Europy i Armii gen. Władysława Andersa w ZSRR opowiadają w audycji Dimitriy Panto i Wojciech Łukaszun z Muzeum II Wojny Światowej. Podkreślają, że cechą charakterystyczną dla Polskich Sił Zbrojnych było przebycie długiej drogi do punktów rekrutacyjnych, szczególnie dotyczyło to osób zwalnianych z kołchozów na Syberii. – Z reguły pokonywali dwa tysiące kilometrów. Często w mrozie i walcząc z niedźwiedziami. Ale dla nich powołanie do armii oznaczało wolność – podkreśla Dimitriy Panto.
W audycji oddajemy też głos byłym żołnierzom, którzy opowiadają jak dostali się do armii, jak wyglądała ich służba. Swoje relacje Muzeum II Wojny Światowej złożyli między innymi: Alojzy Markowski, Władysław Dąbrowski i Helena Pawlik.
Wyposażenie i mundury żołnierzy, które są prezentowane na wystawie stałej, przybliża dr Marcin Westphal, kierownik Działu Zbiorów.