Pseudomedyczne eksperymenty na ludziach przeprowadzali niemieccy lekarze i naukowcy w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Ich celem miała być pomoc niemieckim żołnierzom i cywilom np. w walce z tyfusem lub cholerą. Inne badania miały na celu wynalezienie szybkiej i masowej sterylizacji kobiet i mężczyzn.
Testowanie leków i zabiegów na ludziach było szansą na rozwój kariery naukowej lub medycznej. Eksperymenty, często bardzo bolesne, odbywały się w wielu obozach koncentracyjnych. Opowiadają o nich w audycji Wirginia Węglińska i Marcin Kłodziński z Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej. Jako przykład wskazują dwóch zbrodniarzy: Carla Clauberga, który zabiegi sterylizacyjne przeprowadzał na kobietach w Auschwitz oraz Gerharda Rose, który wywoływał u więźniów malarię i tyfus w Dachau i Buchenwaldzie.
O przeprowadzanych na sobie zabiegach opowiadają także byłe więźniarki – Elżbieta Stefańska (obóz koncentracyjny w Ravensbrück) i Liuba Kurniec (obóz przesiedleńczy w Potulicach). Eksponaty związane z nazistowskimi eksponatami prezentuje Wojciech Łukaszun z Działu Zbiorów.
Fot. Wikipedia