Do niebezpiecznej kolizji doszło w czwartek rano na drodze z Łapina Kartuskiego do Kolbud. Nadleśnictwo ostrzega: Wraz z rozwojem terenów wiejskich, pewnych zdarzeń nie da się uniknąć.
Jak informuje Nadleśnictwo Kolbudy, to smutne zdarzenie, ale dzięki przepisowej jeździe nie doszło do jeszcze większej tragedii.
– Jadąc przez tereny polno-leśne, miejmy na uwadze fakt, że dzikie zwierze może wkroczyć na drogę w najmniej oczekiwanym momencie – ostrzegają leśnicy.
Zaznaczają też, że wzmożoną aktywność zwierzyny można zaobserwować od zmierzchu do świtu. Warto mieć to na uwadze i zdjąć nogę z gazu. Ograniczona widoczność i duża prędkość może mieć poważne skutki.
– W wypadkach z tak dużą zwierzyną nierzadko dochodzi do śmierci kierującego i pasażerów – alarmuje nadleśnictwo. Dodaje też, że przestrzeganie przepisów i sprawne hamulce mogą ograniczyć podobne incydenty.
PRAWIE TYSIĄC KOLICJI
W ubiegłym roku miało miejsce prawie tysiąc kolizji ze zwierzyną leśną było w ubiegłym roku na Pomorzu. W 14 wypadkach rannych zostało 18 osób, na szczęście nikt nie zginął. Najwięcej podobnych wydarzeń Policja odnotowała w Borach Tucholskich, na Kaszubach i Kociewiu.
KLUCZOWA JEST PRĘDKOŚĆ
Jeśli jedziemy wolniej, szanse na uniknięcie zderzenia z nagle wyskakującym na jezdnię zwierzęciem rosną. Jadąc z dużą szybko potrącenie sarny czy jelenia może mieć katastrofalne skutki. Zwierzę, po masce może wpaść do środka samochodu i poważnie ranić pasażerów.
Jak mówi Piotr Dąbrowski ze szkoły jazdy „Carusek”, widząc zwierzynę na jezdni, pod żadnym pozorem nie należy trąbić lub mrugać długimi światłami. Absolutnie nie należy spanikować i gwałtownie hamować. Wówczas można łatwo stracić panowanie nad kierownicą i wypaść z drogi.
Posted by Nadleśnictwo Kolbudy, Lasy Państwowe on 11 luty 2016
Posted by Nadleśnictwo Kolbudy, Lasy Państwowe on 11 luty 2016
Posted by Nadleśnictwo Kolbudy, Lasy Państwowe on 11 luty 2016
Grzegorz Armatowski / Rafał Nitychoruk