Czy jest szansa na otwarcie kierunku weterynaria?
– Trzeba ocenić potrzeby rynku, czy będziemy mieć kandydatów na takie studia. Ten pomysł może być realny. We współpracy z UG, jestem otwarty na rozmowy. W Olsztynie odbył się proces odwrotny. Weterynaria stanowiła punkt do otwarcia kierunku lekarskiego.
– GUMed przyjmie 5% więcej studentów. Średnia europejska wskazuje, że mamy za mało lekarzy i pielęgniarek. Uczelnie medyczne mają możliwości kształcenia większej liczby studentów. Wszystko zależy od finansowania. 5% to nie jest dużo, ale tylko na tyle pozwala nam dotacja. Zarabiane na studentach zagranicznych i zaocznych nie jest sprawiedliwe.
– Dla studentów jest najważniejsze to, by mieli gdzie zrobić specjalizację. To jest kwestia możliwości. Wielką niegospodarnością jest kształcenie młodego człowieka i później powiedzenie, że nie stać nas żeby jeszcze przez 5 lat wykształcić cię w danej specjalności. W tym roku pierwszy raz są rezydentury dla wszystkich studentów GUMed. Może to powstrzyma wyjazd na zagranicę. Dla nas jako społeczeństwa to jest kluczowa sprawa.