W związku z Jarmarkiem Dominikańskim na Gdańskich drogach pojawia się szereg ograniczeń. Sprawdziliśmy gdzie nie wjedziemy, a gdzie tak, ale pod pewnymi warunkami.
TĘDY NIE POJEDZIEMY
Do 21 sierpnia, czyli do końca jarmarku, nie można poruszać się ulicami: Szeroką, Kołodziejską, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Św. Ducha, Pańską, Węglarską, Świętojańską. Ponadto zamknięte dla ruchu kołowego są już Targ Rybny, Targ Węglowy, ul. U Furty, ul. Straganiarska, ul. Garbary, ul. Długi Targ (na wysokości ul. Mieszczańskiej) i Podwale Staromiejskie
UWAGA! JEDNOKIERUNKOWA!
W wielu miejscach natkniemy się na jednokierunkowe. Tymczasowa organizacja ruchu dotknie ul. Podwale Staromiejskie od ul. Rajskiej do ul. Grodzkiej. Tam zostanie wyłączony jeden pas ruchu, na którym znajdą się stragany z antykami. Wymusza to zmiany także na Moście Wapienniczym i ul. Stara Stocznia, które znajdują się w ciągu komunikacyjnym do ul. Wałowej.
Ze względu na Most Wapienniczy, na odcinku ul. Podwale Staromiejskie – ul. Wałowa obowiązuje tam ograniczenie wagi pojazdów do 6 ton. Zmienia się także układ ulic jednokierunkowych w pobliżu Podwala Staromiejskiego. Ulicami Szklary i Lawendową przejedziemy w odwrotnych kierunkach. Warto więc uważnie obserwować znaki, gdyż jazda „na pamięć” może być niebezpieczna”.
PARKOWANIE „NA CWANIAKA”
Niektórzy kierowcy nie przejmują się wizją mandatu, parkując na każdym wolnym skrawku. Fot. Rafał Nitychoruk / Radio Gdańsk
Urzędnicy z ZDiZ w Gdańsku są zapobiegliwi i kupili 60 betonowych kwietników. Zostaną umieszczone tak, aby wjechanie i zaparkowanie auta na chodniku lub trawniku było niemożliwe. W bramach Głównego Miasta zostaną też ustawione dodatkowe znaki ograniczające swobodny wjazd na podwórka. Dzięki temu osoby nie będące mieszkańcami rzadziej będą blokowały bramy i wjazdy, a także nie będą zajmowały dziedzińców.
ZANIM ZAPARKUJESZ
Zmieniają się także zasady parkowania. Wprowadzono Strefę Ograniczonego Parkowania i powiększono zasięg Strefy Płatnego Parkowania. Wszystko po to, aby usprawnić ruch i zapobiec blokowaniu dróg przez źle zaparkowane auta.
Oznacza to między innymi zakaz postoju w godz. 10-20 na terenie ulic ze straganami. Właściciele źle zaparkowanych aut mogą liczyć na mandaty wystawiane przez Straż Miejską. Strefa Płatnego Parkowania objęła ul. Tartaczną, Sierocą, Refektarską, Stajenną, Rycerską, Czopową, Dylinki i część ul. Sukienniczej (do skrzyżowania z ul. Dylinki).
POZA OGRANICZENIAMI
W strefach ograniczonego parkowania istnieje możliwość otrzymania identyfikatora krótkoterminowego. Jest on ważny 24 godziny i uprawnia do parkowania w wypadkach wyjątkowych, które nie mają charakteru cyklicznego. Oznacza to, że w przypadku przeprowadzki, dostaw, remontów itp. strefy nie będą dużym utrudnieniem.
Po identyfikatory można się zgłaszać do kontrolerów Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku lub do Dyżurnego Inżyniera Miasta (gdzie wydawane są całodobowo).
DODATKOWA KOMUNIKACJA
fot. Rafał Nitychoruk / Radio Gdańsk
Z okazji otwarcia Jarmarku Św. Dominika30 lipca odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Po zakończeniu pokazu ok. godz. 22:40, z Targu Węglowego będzie można wrócić jednym z dodatkowych autobusów lub tramwajów.
Dodatkowe autobusy linii nocnych:
– z przystanku „Brama Wyżynna”: N3 w kierunku Wrzeszcza PKP; N12 do Jasieńskiej.
– z przystanku „Hucisko”: N1 w kierunku Jaworzniaków; N4 w kierunku Rębowa; N5 w kierunku Pruszcza Gdańskiego.
Liczba kursów ma być uzależniona od zapotrzebowania. Możliwe, że dodatkowe kursy pojadą również na innych liniach nocnych.
Dodatkowo w weekendy w całym sezonie letnim funkcjonuje linia N0. Autobusy jeżdżą co pół godziny na trasie Łostowice Świętokrzyska – Chełm – Brama Wyżynna – Opera – Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Chełm – Łostowice Świętokrzyska.
Dodatkowe tramwaje:
– z przystanku „Brama Wyżynna” (kierunek Stogi/Łostowice): 3 kierunek Stogi Pasanil; 6 kierunek Łostowice Świętokrzyska;
– z przystanku „Hucisko”: 12 kierunek Migowo.