W związku z trwającą epidemią koronawirusa i zamknięciem placówek edukacyjnych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Ze świadczenia mogą skorzystać nie tylko rodzice dzieci do 8. roku życia, ale także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych.
Nowy, 14-dniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku obowiązuje od 26 marca 2020 roku. Mogą z niego skorzystać także rodzice, których dzieckiem opiekowała się niania albo dzienny opiekun, ale z powodu COVID-19 nie mogą dalej tego robić.
– Ponadto rozszerzono uprawienia do korzystania z tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły także na rodziców dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 roku życia w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też opiekunom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny ZUS w Gdańsku.
ŚWIADCZENIA RÓWNIEŻ DLA RODZICÓW PEŁNOLETNICH NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zgodnie z nowymi przepisami, świadczenie przysługują też rodzicom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówek zamkniętych z powodu koronawirusa.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność lub współpracują z osobą prowadząca działalność, powinny złożyć oświadczenie w ZUS. Ci, którzy przed uchwaleniem nowych przepisów złożyli już oświadczenie na nowy okres, nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejny zasiłek.
Wniosek o zasiłek opiekuńczy złożony na ogólnych zasadach będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres.
oprac. an