Główny nurt to spektakle teatrów
Jest to ciekawy wizualnie,
W tym roku wyjątkowo dużo spektaklu jest inspirowanych dziełami dramatopisarza, a nie wiernie opierających się na jego tekstach. Nie zdziwi to naszych stałych bywalców, ale może być to nowość dla kogoś kto przyjdzie po raz pierwszy. To nie są działania obrazoburcze, to nie jest chęć zbulwersowania odbiorcy za wszelką cenę. Za tym kryje się często myśl estetyczna, filozofia i jakiś światopogląd – podkreśla dyrektor przeglądu prof. Jerzy Limon.
Tradycyjnie w czasie Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego zaplanowano działania offowe. W Teatrze w Oknie przy ulicy Długiej będą pokazane m.in. monodram, performance, czytanie performatywne, film i recital – mówi koordynatorka SzekspirOFF Katarzyna Sowala. Ponadto odbywać się będą prezentacje na ulicach Gdańska i Gdyni.
Od 2009 r. organizowany jest projekt „Szekspirowskie Regionalia”. W jego ramach będzie można zobaczyć monodram „Ryszard po Ryszardzie” w wykonaniu Lidii Danylczuk w Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Tczewie i Helu. Przygotowano też warsztaty, w których uczestnicy czterysta młodych osób.
Festiwal potrwa do wtorku, 6 sierpnia. Patronat nad imprezą objęło Radio Gdańsk.