Jan Kanty Pawluśkiewicz to twórca wszechstronny: znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, wybitny autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista. Dzięki wystawie na zamku w Człuchowie można poznać jego zamiłowanie do malarstwa i rysunku. Ekspozycję „Voyage” można oglądać do 29 listopada w nowej siedzibie Muzeum Regionalnego na Zamku Krzyżackim. – Wystawa składa się z 21 prac wykonanych techniką Żel-Art. Polega ona na malowaniu obrazów przy wykorzystaniu barwnika zawartego w długopisach żelowych – wyjaśnia Krzysztofa Monikowska, dyrektor muzeum. Hinduskie żele rysunkowe to technologiczna nowinka wśród malarskich materiałów.
– Żel mnie fascynuje. Korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznej kreacji moich przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen… Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką – mówi Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Wystawa zatytułowana „Voyage” przedstawia obrazy z czterech cykli: Wędrówki po Morzu Czerwonym, Krajobrazy, Sensy-Byty-Mary i Pheniben. Wcześniej była ona prezentowana m.in w Krakowie, Kołobrzegu, Bydgoszczy i Warszawie. Prezentowane prace to podróże artysty do różnych zakamarków jego wyobraźni, przestrzeni i miejsc do których chętnie powraca. Wystawa stanowi pomost pomiędzy wyobraźnią autora, a odbiorcą.