Koncertuje w Europie, Ameryce i Azji, nagrał ponad 70 płyt, wykonuje premierowo utwory czołowych polskich kompozytorów. W sobotę Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis świętował 35-lecie istnienia. Na jubileuszowy koncert w Dworze Artusa przybyły tłumy melomanów, z których wielu od lat uczestniczy w koncertach gdańskiego zespołu. Wszyscy podkreślali wyjątkowy perfekcjonizm śpiewaków oraz bardzo ciekawy i różnorodny repertuar. Z okazji jubileuszu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył dziewięciu chórzystom listy gratulacyjne.
Chór założył w Gdańsku w 1978 r. Ireneusz Łukaszewski. Po jego wyjeździe do Stanów Zjednoczonych pałeczkę dyrygenta przejął jego brat, Jan Łukaszewski i prowadzi zespół do dziś.
Początkowo grupa nosiła nazwę Zespołu Madrygalistów przy Operze i Filharmonii Bałtyckiej, później Schola Cantorum Gedanensis. – W całej Polsce na nasz wzór zaczęły powstawać chóry przyjmując nazwę Schola Cantorum dodając łacińskie określenie swej miejscowości – przyznaje Jan Łukaszewski tłumacząc dlaczego dodano pierwszy człon – Polski Chór Kameralny.
– To jednak nie jedyny powód. Przez lata ugruntowaliśmy swoją pozycję jako – w pewnym sensie – narodowego zespołu bowiem najwybitniejsi kompozytorzy powierzają nam swoje kompozycje i także piszą dla nas. Reprezentujemy polską chóralistykę w świecie – dodaje Jan Łukaszewski.
Zespół ma na swoim koncie ponad 500 prawykonań takich kompozytorów jak: Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Krzesimir Dębski i Henryk Mikołaj Górecki. Zdobył wiele nagród m.in. Grand Prix na festiwalu w Tour we Francji w 1985 r. oraz Grad Prix i Złoty Medal na konkursie w Takarazuka w Japonii w 1986 r. Zespół co kilka miesięcy wydaje nową płytę i niemal każdego roku otrzymuje nominację do Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk. Do rej pory zdobył cztery Fryderyki.