– Ta płyta ma pokazać jak bardzo tango jest obecne we wszystkich współczesnych gatunkach muzycznych – mówi Paweł Zagańczyk, akordeonista, asystent w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Znajduje się tu dziewięć utworów, w tym słynne argentyńskie tango autorstwa Astora Piazzolli. Płyta jest swoistą podróżą przez stuletnią historię tanga w muzyce klasycznej w Polsce. – Jesienią 1913 r. w nieistniejącym już Teatrze Nowości w Warszawie odbyła się premiera operetki „Targ na dziewczęta”. Podczas drugiego aktu po raz pierwszy w naszym kraju zatańczono tango. Aktorzy, którzy je wykonywali zebrali fantastyczne recenzje i od tego czasu zainteresowanie tangiem wśród polskiej publiczności wzrosło lawinowo – podkreśla Paweł Zagańczyk.
Akordeonista prezentuje utwory, które powstały w ciągu stu lat zaczynając od utworu Erika Satie skomponowanego w 1913 r.. Można na krążku znaleźć także utwory Igora Strawińskiego, Jukki Tiensuu i gdańskiego kompozytora Krzysztofa Olczaka. Ostatnią kompozycją jest dzieło Pawła Zagańczyka z 2013 roku. – Nie jestem kompozytorem, nie powinienem zajmować miejsca w panteonie takich twórców, ale postanowiłem bardzo krótkim fragmentem podsumować płytę.
– Artystyczne peregrynacje Pawła Zagańczyka w poszukiwaniu śladów tanga w twórczości kompozytorów XX wieku żyjących na kilku kontynentów przyniosły wiele ciekawych odkryć muzycznych, które dokumentuje niniejsza płyta. O ile pierwsza połowa minionego stulecia to tylko nieliczne przykłady, rozsławione przez Astora Piazzollę tango staje się katalizatorem wielkiego zainteresowania kompozytorów tym tańcem w ostatnich 40. latach. Zadziwiająca jest różnorodność rozwiązań, ale każda ścieżka tej niezwykle oryginalnej płyty przypomina, że tango to namiętność, wobec której nikt nie może pozostać obojętny – uważa prof. Elżbieta Rosińska z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Paweł Zagańczyk ma 30 lat, jest założycielem zespołu Zagan Acoustic. Już jako student zorganizował pierwszy festiwal Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej, który co roku odbywa się w grudniu w Gdańsku i Pruszczu Gdańskim. Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał przeglądowi tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej za rok 2011. Obecnie Paweł Zagańczyk przygotowuje pracę doktorską „Tango jako inspiracja dla współczesnych kompozytorów”.