W dniu 88. urodzin Gdyni odbędzie się premiera komiksu opowiadającego o jej przedwojennych mieszkańcach. Zbiór pięciu opowieści graficznych zatytułowano „Miasto z widokiem”. Fikcyjni bohaterowie zostali przedstawieni na tle prawdziwych ulic i budynków. Autorka scenariuszy Elżbieta Żukowska chciała pokazać, kto tworzył miasto. – Do Gdyni przyjeżdżali ludzie ze wszystkich stron Polski, między innymi z Poznania i ze Lwowa. Trzeba pamiętać, że ówczesna Polska to również Lwów i Wilno. To byli architekci, technicy oraz osoby, które chciały poprawić swój byt, bo Gdynia oferowała pracę w porcie i przy budowie miasta – podkreśla Elżbieta Żukowska. Przyjeżdżali też ludzie, którzy chcieli zacząć swoje życie od początku w nowym miejscu.
Gdynia porównywana była do Nowego Jorku, istniał mit polskiej Ameryki. – Tu miały spełniać się marzenia, miasto dawało „widok na przyszłość”. To zawarliśmy w tytule „Miasto z widokiem” – dodaje wydawca komiksu Ewa Kosik.
Pięć opowieści graficznych łączy się ze sobą, ich akcja umiejscowiona jest w Gdyni w latach 1926-1937. Zmieniająca się z roku na rok architektura odzwierciedla zmieniające się losy bohaterów. Rysownicy z pietyzmem oddają szczegóły dotyczące budynków. Przy tworzeniu plansz korzystali z archiwalnych zdjęć wypożyczonych z Muzeum Miasta Gdynia.
Spotkanie z twórcami komiksu odbędzie się w poniedziałek 10 lutego o godz. 17:00 w Infoboksie. Będzie można porozmawiać m.in. z Elżbietą Żukowską oraz z trzema z pięciu rysowników: Łukaszem Godlewskim, Jakubem Babczyńskim i Łukaszem Rydzewskim.
Zapowiedzi poszczególnych opowiadań:
Gdynia AD 1926. Jerzy jest korespondentem prasowym w Gazecie Gdańskiej. Wanda i Maria pracują w teatrzykach rewiowym, Zosia jest sekretarką. Jerzy, odwiedzając po raz kolejny Gdynię w poszukiwaniu tematu, dostrzega możliwości jakie stwarza jej rozwój. Spotyka też miłość swojego życia. Co zaoferuje budujące się miasto dwójce młodych ludzi?
Scenariusz – Elżbieta Żukowska; Rysunki – Tomasz Kleszcz
Gdynia AD 1930. Kadry z życia młodej kobiety, emigrantki z Polski centralnej, która pracuje w policji. W dynamicznie rozwijającym się mieście szerzą się występek i zbrodnia. Jadwiga co dzień spotyka kobiety, które zdecydowały się na najstarszy zawód świata. Jaką cenę zapłaci za wybór niekonwencjonalnej profesji?
Scenariusz – Elżbieta Żukowska; Rysunki – Paweł Garwol
Akcja rozpoczyna się w 1937 roku i retrospektywnie wraca do wydarzeń z 1927, kiedy do nowego polskiego miasta przyjeżdża młody architekt z Berlina. Wszystko czego pragnie Karol to realizowanie swoich wizji. Czy Gdynia spełni jego oczekiwania?
Scenariusz – Elżbieta Żukowska; Rysunki Łukasz Godlewski
Gdynia AD 1937. Jeden dzień z życia młodego, naiwnego szopenfeldzarza. Portowe miasto – raj dla typów z półświatka i emigrantów z całej Polski – nie ma przed Mundkiem tajemnic. Aż do feralnego czwartku, w który ociera się o prawdziwy świat przestępczy. Czy chłopak wyjdzie cało z tej opresji?
Scenariusz – Elżbieta Żukowska; Rysunki – Jakub Babczyński
Gdynia AD 1937. Dalszy ciąg losów Jerzego, który jest teraz redaktorem Gazety Gdyńskiej a jego żona spędza czas na spotkaniach towarzyskich. Wspólne życie wyraźnie nie spełnia oczekiwań małżonków. Ona ma swoje tajemnice a on nie potrafi oprzeć się grze bardziej niebezpiecznej niż hazard. Czy nadciągające zagrożenie ze strony Niemiec przyśpieszy podjęcie przez nich kluczowych decyzji?
Scenariusz – Elżbieta Żukowska; Rysunki – Łukasz Rydzewski