Po trzynastu latach od wydania jedynej dotąd płyty zespołu Oczi Cziorne, dziś premiera singla „Natręctwa”. Zapowiada on nowy album, który ma się ukazać we wrześniu. Grupa powstała pod koniec lat 80., w czasie rozkwitu zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny. Krytycy twierdzą, że można mówić o pierwszym w Polsce zespole typowo kobiecym bowiem panie śpiewały, grały na instrumentach, komponowały i pisały teksty piosenek. Ich utwory to mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, akustyczne instrumentarium i poetyckie teksty.
Przez wiele lat Oczi Cziorne występowały między innymi na festiwalach i imprezach m.in. w Sopocie, Opolu, Jarocinie, Białymstoku i Sieradzu. Na Festiwalu Muzyki Żeńskiej Miss Rock Europe w Kijowie zdobyły I nagrodę w postaci… garsonek rozmiar 44 i dyplomu dla najlepszego zespołu kobiecego w Europie.
Przez cały okres funkcjonowania grupy dziewczyny kilkakrotnie kończyły i na nowo rozpoczynały swoją działalność. W czasie przerw w działaności grały w innych zespołach, podróżowały, zakładały rodziny. Zmieniał się także skład zespołu, w pewnym momencie panie postanowiły skorzystać z wsparcia panów. Współpracowały m.in. Tomkiem Sowińskim, Wojtkiem Mazolewskim, Olem Walickim, Mikołajem Trzaską, Antonim Ziutem Gralakiem, a także krakowskim poetą Marcinem Świetlickim.
W 2001r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001. Teraz zespół przeżywa drugą młodość i planuje jesienią wydać kolejny album. Nastrój typowo kobiecy – zapewniony!
Obecnie Oczi Cziorne to: Jowita Cieślikiewicz – instrumenty klawiszowe; Anna Miądowicz – flet, śpiew; Maja Kisielińska – śpiew; Ewa Hronowska – śpiew; Maciej Jeleniewski – gitara basowa; Michał Gos – perkusja; gościnnie Irek Wojtczak – saksofony, klarnet basowy.
Dziś (piątek) o 20:00 zespół wystąpi w gdańskim klubie Plama w ramach projektu „Fląder w Plamie”, czyli Festiwalu Fląder.