27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji przygotowywane są atrakcje dla widzów. Teatr Wybrzeże i Opera Bałtycka organizują dni otwarte. Konieczne są wcześniejsze zapisy. Świat magii tworzonej na scenie pociąga, przedstawienie tworzą nie tylko grający w nich aktorzy, ale także rekwizytorzy, charakteryzatorki, twórcy scenografii. Co to jest żelazna kurtyna? Co się dzieje w kieszeni scenicznej? Gdzie znajdują się lampy i kto steruje oświetleniem w czasie spektaklu? Te i inne pytania będzie można zadać w czasie poznawania tajemnic na co dzień niedostępnych.
Teatr Wybrzeże proponuje zwiedzanie zaplecza oraz Dużej Sceny w Gdańsku i Sceny Kameralnej w Sopocie, pokaz charakteryzacji teatralnej, prezentację rekwizytów i kostiumów, które będzie można przymierzyć. Dzień otwarty na Dużej Scenie odbędzie się 23 marca w godz. 11:00 – 15:00, natomiast Scenę Kameralną będzie można zwiedzać nieco krócej – w godz. 11:00 – 14:00. Dodatkowo na Scenie Malarnia odbędzie się „Lekcja niegrzeczności”, czyli performatywne czytanie wybranej książki dla dzieci. Tym razem będzie to „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Kornela Makuszyńskiego. „Lekcje niegrzeczności” to oferta dla dzieci w wieku od 6 roku życia. Wstęp kosztuje pięć złotych. Inne atrakcje organizowane w ramach „Drzwi Otwartych w Teatrze Wybrzeże” są bezpłatne. Konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem zapisy@teatrwybrzeze.pl
Opera Bałtycka zdradzi swoje tajemnice 29 marca. W rolę przewodnika wcieli się m.in. Hanna Szymczak, która przygotowuje scenografię do wielu oper wystawianych w Gdańsku. – Zaprosimy naszych widzów za kulisy. Pokażemy co to jest i jak wygląda kieszeń sceniczna, pulpit inspicjenta czy też charakteryzatornia. Opowiemy o tym jak powstaje spektakl – zdradza Olimpia Schneider z Opery Bałtyckiej. Bezpłatne zwiedzanie rozpocznie się o godz. 14:00. Chętnych obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową edukacja@operabaltycka.pl Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Także 29 marca zaplanowano spotkanie z cyklu Opera? Si! prowadzone przez Jerzego Snakowskiego. Tym razem popularyzator opery będzie prowadził rozważania na temat tego czy opera jest teatrem. Bilety kosztują 10/15 zł.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru gdyński Teatr Miejski przygotował prapremierę spektaklu Carlo Goldoniego „Awantury weneckie – Il teatro comico” w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Autor zagląda za kulisy, gdzie pulsuje serce teatru bijące dla publiczności. Tu powstaje przedstawienie, rywalizują ze sobą gwiazdy, walczą o role i o pozycję w zespole, domagają się uwagi i poklasku. Spektakl ma pokazywać barwne typy, intrygi, złośliwości i namiętności.
Teatr Miniatura w Gdańsku planuje organizację dnia otwartego z okazji Dnia Dziecka, a Teatr Muzyczny w Gdyni w czasie Nocy Muzeów. 6 kwietnia odbędzie się Dzień Otwarty Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej.