Będzie dodatkowa atrakcja dla zwiedzających Muzeum Zamkowe w Malborku. Zostanie odnowiony Kościół Najświętszej Maryi Panny, który został zniszczony w 1945 r. Zrekonstruowany zostanie także posąg Matki Boskiej, symbol miasta. Ok. 300 instytucji kultury z całej Polski starało się o pieniądze w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Po ocenach niezależnych ekspertów środki przyznano 18 podmiotom, w tym malborskiemu muzeum. Dostało dokładnie 25 966 414,00 złotych. Zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i roboty budowlane w kościele NMP, kaplicy św. Anny i Baszcie Kleszej. Turyści będą mogli je podziwiać w stanie zbliżonym do pierwotnego.
– Kościół Najświętszej Marii Panny na zamku w Malborku jest najważniejszą świątynią Państwa Zakonnego w Prusach. Powstał w dwu etapach – w ostatniej ćwierci XIII wieku oraz w latach 1331–1343. Wtedy to ukształtował się on w formie, w jakiej dotrwał do zniszczenia w 1945 roku – informuje dyrektor Mariusz Mierzwiński. W latach 60. XX wieku częściowo odbudowano kościół, ale wnętrze nadal straszyło pozostałościami po wojnie.
Przewodnicy oprowadzający po średniowiecznej warowni zawsze opowiadają o symbolu Malborka, czyli 8-metrowym posągu Madonny z Dzieciątkiem. W przeszłości robił on ogromne wrażenie, bo pokryty ceramiką, szkłem i złotymi kostkami świecił odbitym światłem słonecznym. Figura była widoczna z odległości wielu kilometrów. Posąg powstał w tym samym czasie co zamkowy kościół i został zniszczony w 1945 r. Zachował się tylko fragment głowy, dłoń Matki Boskiej i część mozaiki. Teraz, dzięki dofinansowaniu figura zostanie zrekonstruowana i po latach wróci na pierwotne miejsce.