25 lat później – multimedialny koncert pod tym tytułem odbędzie się 6 czerwca w Centrum świętego Jana w Gdańsku. Zaplanowano go w związku z obchodami Święta Wolności na Pomorzu oraz 10. rocznicą śmierci Jacka Kaczmarskiego. Zabrzmią nie tylko utwory barda Solidarności, ale także piosenki Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy. Wiele utworów Kaczmarskiego nawiązywało do sytuacji politycznych w kraju. Stąd też w programie koncertu znajdą się utwory z okresu, w którym jego twórczość była kojarzona przede wszystkim z głosem antykomunistycznej opozycji. Tytuł koncertu nieprzypadkowo nawiązuje do programu Jacka Kaczmarskiego Dwadzieścia (5) lat później.
– Będziemy prezentować także archiwalia Europejskiego Centrum Solidarności. Chce wykorzystać niesamowite nagranie rozmowy z Jackiem Kaczmarskim, który się wypowiadał na temat naszej niepodległości i tego co Polacy zrobili dobrego bądź słabego, jeżeli chodzi o odzyskaną świeżo wolność – mówi reżyser wydarzenia Jacek Bończyk.
– Znam dość dobrze Adama Nowaka i kilka jego utworów bardzo pięknie wpisało mi się w ten koncert, np. Jutro możemy być szczęśliwi. Piosenki grupy Raz Dwa Trzy z Arkadiuszem Brykalskim będzie śpiewał Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury – dodaje Jacek Bończyk. Ponadto na scenie w kościele św. Jana pojawią się m.in. Mirosław Czyżykiewicz, Mieczysław Szcześniak, Anna Sroka-Hryń i Klementyna Umer.
Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 marca w Warszawie, zmarł w 2004 roku w Gdańsku. Twórczość Kaczmarskiego traktowała o historii Polski (Rejtan, czyli raport ambasadora; Sen Katarzyny II, Lekcja historii klasycznej) oraz problemach społeczno politycznych (Mury, Nasza klasa, Obława). Artysta przez Polaków kojarzony jest ze stanem wojennym i etosem Solidarności. Wówczas, jego twórczość rozpowszechniana była w nieoficjalnych wydawnictwach, a głos artysty identyfikowany był z antykomunistyczną opozycją.