Gratka dla miłośników talentu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Muzeum Pomorza Środowego od 5 lipca będzie pokazywać całą swoją kolekcję dzieł Witkacego, a właśnie w Słupsku zgromadzono największą w Polsce liczbę jego prac. Oprócz stałej ekspozycji, gdzie prezentowanych jest ok. 100 dzieł, dodano kolejne w salach wystaw czasowych. W sumie będzie można zobaczyć ponad 250 obrazów, rysunki, grafiki i archiwalia. Większość prac powstało w czasach działalności Firmy Portretowej Witkiewicz. Z okazji otwarcia wystawy muzeum wydało serię 15. pocztówek z reprodukcjami obrazów Witkacego. Ostatni raz cała kolekcja prac artysty w Słupsku była pokazywana latem w 1988 roku.
Wystawa to pierwszy z akcentów obchodów 75. rocznicy śmierci Witkacego – malarza, dramaturga, powieściopisarza, filozofa i fotografika, którego dzieła od lat inspirują, ciekawią i zmuszają do refleksji. Drugi to międzynarodowa sesja naukowa „Witkacy 2014. Co jeszcze jest do odkrycia?”, która odbędzie się w dniach 18-20 września. Wystawę w Muzeum Zamkowym w Słupsku będzie można oglądać do 5 października.
Pierwsze obrazy Witkacego muzeum kupiło w 1965 r. od Michała Białynickiego-Biruli, syna bliskiego przyjaciela artysty. Było to 110 pasteli. W kolejnych latach powiększano zbiór, nabywając prace od przyjaciół Witkacego. Najwięcej dzieł pochodzi z okresu działalności Firmy Portretowej (1925-1939), są wśród nich portrety wielu znanych osobistości okresu międzywojennego, między innymi pisarzy Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Ireny Krzywickiej czy Michała Choromańskiego.