Na tydzień Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku staje się filmowym centrum Trójmiasta. W sali projekcyjnej w ECS można będzie zobaczyć niszowe dokumenty, dramaty i komedie z całego świata. Po raz pierwszy widzowie z Pomorza obejrzą też przedstawienie „Dzienniki Majdanu” wystawiane przez Teatr Powszechny w Warszawie.
All About Freedom Festival organizowany jest po raz ósmy. Wcześniej festiwalowym centrum było gdańskie Multikino, teraz impreza przenosi się do Europejskiego Centrum Solidarności. Za salę kinową, koncertową i teatralną służyć będzie audytorium na ponad 400 widzów. Jak zapowiada dyrektor ECS Basil Kerski, filmy które publiczność obejrzy w tym roku zataczają szerokie kręgi kulturowe od Europy po Chiny i stawiają fundamentalne dla społeczeństwa pytania. – Szczególnie interesuje nas kondycja dzisiejszej kultury demokratycznej i to, jak twórcy rozumieją dobro wspólne, tłumaczy Kerski.
Od 15 do 22 października w ECS będzie można zobaczyć zarówno premiery, jak i obrazy, które już zdobywały laury na europejskich festiwalach filmowych. Po raz pierwszy wyświetlony zostanie Majdan. Rewolucja godności. Reżyser Siergiej Łoźnica towarzyszył z kamerą kijowskiemu buntowi na Majdanie, od pierwszych dni aż po obalenie prezydenta Wiktora Janukowycza. Jak mówi, projekcja pozbawiona jest komentarza do wydarzeń na wschodzie i patetycznych przemówień. Oficjalna premiera dokumentu odbędzie się dopiero na festiwalu w Cannes w maju przyszłego roku, ale polscy widzowie obejrzą go i spotkają się z reżyserem już we wtorek.
Ciekawą propozycją dla miłośników filmów biograficznych jest Zielony książę. To opowieść o Palestyńczyku Mosabie Hassan Yousefie, najstarszym synu lidera Hamasu. Chłopak miał 17 lat, kiedy trafił do aresztu złapany na szmuglowaniu broni. Po tym jak nastolatek doświadczył terroru Hamasu, zdecydował się zostać izraelskim szpiegiem. Od tej pory zmuszony był działać na dwa fronty. Projekcja 16 października o godz. 16:00.
Wielbiciele dalekich podróży powinni wybrać się na projekcję Badjao. Duchy z morza, opowiadającego o społeczności ludzi-ryb z terenów Filipin, Borneo i Indonezji. Od lat jej członkowie większość życia spędzają w wodzie. Przez lata wyćwiczyli u siebie umiejętność chodzenia i polowania na dnie oceanu, potrafią też wstrzymać oddech na kilka minut, a ich oczy przystosowane są do widzenia pod wodą. Projekcja 16 października o godz. 18:00.
Na kolejnej stronie znajdziesz m.in program festiwalu