Kina przygotowały repertuar, który umili widzom chłodne listopadowe dni. Jest w czym wybierać. Na kinomaniaków czeka podróż do tajemniczego dystryktu trzynastego wraz z bohaterką powieści Suzanne Collins, odkrywanie dziennikarskich tajemnic i intryga uknuta przez pewne małżeństwo. Jest też film o gdańskim ruchu studenckim Totart. A na najmłodszych czeka nieśmiały kot Piorun i gadatliwy Pan Łoś.
Tydzień filmowy otwiera premiera trzeciej części sagi Igrzyska śmierci – Igrzyska śmierci: Kosogłos cz. I.
Katniss Everdeen trafiła do dystryktu trzynastego, który wbrew kapitolińskiej propagandzie nie został zniszczony po próbie wzniecenia powstania. Wraz z jego przywódcami, a także z uczestnikami Igrzysk dziewczyna przegotowuje się do walki z prezydentem Snowem. W trakcie okaże się kto tak naprawdę jest przyjacielem, a komu zależy tylko na przejęciu władzy. W filmie wystąpili Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Donald Sutherland i Julianne Moore. W swojej ostatniej roli zobaczymy zmarłego niedawno Philipa Seymoura Hoffmana.
Kina proponują też seans Wolnego strzelca w reżyserii Dana Gilroya.
Lou to młody mężczyzna, który para się różnymi pracami. Kiedy odkrywa mroczne tajemnice dziennikarstwa kryminalnego, szybko pnie się po kolejnych szczeblach kariery. Wkrótce stanie się najlepszym z lokalnych paparazzi, a jego życie diametralnie się zmieni. Przed Lou otworzą się drzwi telewizyjnego światka, w którym liczą się tylko nowe sensacyjne informacje.
W obrazie można zobaczyć Jake’a Gyllenhaala, Rene Russo, Billy’ego Paxtona i Ann Cusack.
Na wielbicieli thrillerów czeka Rozgrywka.
Chester MacFarland (Viggo Mortensen) podróżuje po Europie wraz z piękną żoną (Kirsten Dunst). W jednym z hoteli zwracają na siebie uwagę przewodnika (Oscar Issac). Ten niespodziewanie dostaje od pary zaproszenie na kolację. Będąc pod wrażeniem wytworności małżeństwa przyjmuje propozycję. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której wygraną będzie życie.
https://www.youtube.com/watch?v=Z6Cr_iw284E
Jan Jakub Kolski wchodzi do kin z obrazem Serce, Serduszko.
Maszeńka chciałaby zostać primabaleriną. Kiedy ucieka z domu dziecka, rusza za nią opiekunka Kordula. Razem wyruszają w podróż po niemal całej Polsce, żeby zdążyć na czas do Gdańska na egzamin w szkole baletowej. Po drodze napotkają wiele osób, które będą chciały pomóc dziewczynce spełnić marzenie.
Role główne zagrali Maria Blandzi, Julia Kijowska, Marcin Dorociński i Borys Szyc.
Na ekranach kin będzie można zobaczyć holenderski film familijny Gdzie jest Mikołaj?
Rodzice Maksa się rozwodzą. Chłopiec nie akceptuje tej sytuacji. Pewnego dnia na dach jego garażu spada gigantyczny łoś. Okazuje się, że gadatliwe zwierze odłączyło się od zaprzęgu Świętego Mikołaja. Pan Łoś szybko staje się przyjacielem i powiernikiem tajemnic Maxa. Jednak wkrótce o swojego asystenta zacznie upominać się Mikołaj, a sąsiad chłopca chętnie przygarnie imponujące poroże łosia. Czy Maxowi uda się wybrnąć z tej sytuacji?
W produkcji wystąpili Dennis Reinsma, Dana Goldberg, Arjan Ederveen i Derek de Lint.
Dla najmłodszych przygotowano także projekcje animacji Piorun i magiczny dom.
Kot Piorun wślizguje się podczas burzy do tajemniczego domu. Okazuje się, że jego właścicielem jest magik o imieniu Lawrence. Kiedy trafia do szpitala, do jego majątku próbuje dobrać się siostrzeniec. Piorun wraz z przyjaciółmi postanawiają obronić nowego przyjaciela. Będzie musiał pokonać strach i znaleźć w sobie odwagę. W wersji polskiej usłyszymy Mateusza Cerana, Dominikę Kluźniak, Wiktora Zborowskiego i Jerzego Kryszaka.
W kinach studyjnych będzie można zobaczyć seans Karoliny w reżyserii Dariusza Reguckiego.
Dwie przyjaciółki kończą liceum filmowe. W ramach egzaminu muszą przygotować etiudę. Nauczyciel podsuwa im starą historię Karoliny, która pozwoliła się zabić. Początkowo nudny temat dotyczący wiejskiej dziewczyny staje się podróżą w głąb ludzkiego umysłu.
Role główne zagrały Marlena Burian i Barbara Duda.
Drugą propozycją jest austriacka komedia romantyczna Szalona miłość.
W Berlinie epoki romantyzmu młody poeta (Christian Friedel) szuka towarzyszki, która popełni z nim samobójstwo. Wkrótce poznaje żonę (Birte Schnoeink) znajomego przedsiębiorcy. Namawiana kobieta początkowo odmawia. Kiedy jednak dowiaduje sie, że cierpi na śmiertelna chorobę przyjmuje propozycję mężczyzny. Film jest inspirowany samobójstwem poety Heinricha von Kleista w 1811 roku.
Bartosz Paduch stworzył obraz dokumentalnyTOTART, czyli odzyskiwanie rozumu, który opowiada historię gdańskiej formacji artystycznej, działającej w latach 80. XX wieku. Swoimi prześmiewczymi działaniami wpływała na PRL-owską rzeczywistość. Zdarzyło się używanie ekskrementów na scenie, pokazywanie filmów porno z towarzyszeniem kolędy czy happening w szpitalu psychiatrycznym. Jednocześnie była poezja, muzyka i manifesty, które tworzyły intelektualne wytłumaczenie szokujących i momentami obrzydliwych pokazów pełnych wulgaryzmów.
Reżyser spróbuje odpowiedzieć na pytanie co stało się z duchowym przywódcą TOTARTu – Zbigniewem Sajnógiem i jak w nowym świecie odnaleźli się członkowie organizacji – Tymon Tymański, Paweł Końjo Konnak, Darek Brzóska Brzóskiewicz i Paweł Paulus Mazur.
Opracowała Joanna Borowik/marz