Książka najlepszym prezentem pod choinkę. Wiele osób przed świętami odwiedza więc księgarnie i szuka tytułu, który spodoba się bliskim. Co roku w Polsce wydaje się kilka tysięcy publikacji. Co wybrać z nowości w tym roku? Sensacja i kryminał
Mroczne sekrety z przeszłości, które mają wpływ na obecne życie. Człowiek, który nieoczekiwanie okazuje się mordercą. Do tego nasz lokalny wątek, bo jedna z głównych bohaterek mieszka w Gdańsku. Wszystko z tragicznymi losami powstańców warszawskich w tle. To powieść Anny Klejzerowicz „List z powstania”. Lektura i dla kobiety, i dla mężczyzny. Recenzję zamieściliśmy TUTAJ. Patronat nad powieścią objęło Radio Gdańsk i oczywiście będzie można ją zdobyć w konkursie. Wystarczy słuchać naszej stacji.
Akcja trzymająca w napięciu to cecha kolejnego polecanego przez nas kryminału. „Urlop nad morzem” elblążanki Agnieszki Pietrzyk to opowieść o starym domu w Sztutowie, który skrywa tajemnicę sprzed lat. Na strychu leży list przerażonego chłopca, który uważa, że mąż matki ją zabił i pochował w piwnicy. I rzeczywiście pod posadzką w piwnicy leży ciało… Beata i Marcin, którzy zamierzają spędzić dwa tygodnie na Mierzei Wiślanej, próbują rozwikłać sprawę prawdopodobnego morderstwa (więcej o książce TUTAJ).
Książka przygodowa
Nawet najbardziej zatwardziały szczur lądowy lubi czasem dać się porwać przygodzie. Debiutancka książka gdynianina Wiesława Cybulskiego z pewnością spodoba się każdemu, kto marzy o tym, by pewnego dnia wsiąść na jacht i popłynąć w nieznane. Czwórka bohaterów wsiada na pokład „Desire.pl” z zamiarem odwiedzenia szwedzkich szkierów. Rejs po Bałtyku obfituje w nieoczekiwane i momentami groźne dla życia sytuacje. Do tego opis miejsc, które autor sam odwiedził pływając jachtem i ciekawe losy głównych bohaterów, dla których rejs okaże się przełomem i całkowitą zmianą życia. Nie jest to powieść wyłącznie dla wilków morskich. Dzięki książce osoby, które do tej pory nie miały kontaktu z żeglarstwem, mogą odkryć nowy dla siebie świat. Recenzję można przeczytać TUTAJ, a publikację zatytułowaną „Desire” będzie można wygrać w radiowych konkursach.
Romans
Agnieszka Lingas – Łoniewska to mistrzyni gatunku, który można nazwać kryminał z domieszką romansu (np. Brudny świat, Bez przebaczenia i trylogii Zakręty losu). W mijającym roku postawiła jednak na typowy romans. Właśnie ukazała się pierwsza z trzech części powieści „Szukaj mnie wśród lawendy”. Główna bohaterka to z pozoru profesjonalna i pozbawiona empatii pracownica korporacji, która postawiła w życiu na karierę, a nie na związek z mężczyzną. Skutek? Jak mawiała Marilyn Monroe: – Kariera to piękna rzecz, ale nie możesz się do niej przytulić w zimną noc. Zuzanna Skotnicka nie ma czasu na zwyczajne życie, zasusza nawet kaktusa, jedyny kwiat w jej mieszkaniu. Ale podczas wakacji w Chorwacji spotyka mężczyznę… i wszystko się zmienia. Recenzję powieści można przeczytać TUTAJ, książkę gdyńskiego wydawnictwa Novae Res można wygrać w naszych konkursach.
Wybrane publikacje kierujemy do osób znudzonych książkami, w których głównymi postaciami są przepiękne księżniczki lub dzielni chłopcy. To oferta dla rodziców, dziadków czy cioć i wujków, którzy szukają mądrych książek dla dzieci. Mądrych nie znaczy moralizatorskich i nudnych. Gdańskie wydawnictwo EneDueRabe, specjalizujące się w przygotowywaniu polskich wersji skandynawskiej literatury dla najmłodszych, ostatnio wypuściło na rynek kontynuację bestsellera „Gruffalo”, czyli opowieść „Mały Gruffalo”. Tym razem dzieci wraz z bohaterem szukają Ogromnej Złej Mychy i poznają różnych mieszkańców lasu.
Doskonałym prezentem dla przedszkolaków będzie także książka „Billy w szkole”. Z pewnością jest to lektura, która rozbudzi w maluchu ciekawość nowym etapem życia. Lotta i Billy jeszcze nie chodzą do szkoły, ale już ich fascynuje. Rozpoczynają więc wyprawę do budynku, w którym rozlega się głośny dzwonek i jest dużo dzieci.
Dla uczniów, którzy już dobrze sobie radzą z czytaniem, miłym prezentem będą książki Anny Czerwińskiej – Rydel. Gdańszczanka w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie przybliża znane postacie. Wśród kilku powieści, które ukazały się w minionym roku, polecamy szczególnie „Którędy do gwiazd?”. To opowieść o Elżbiecie Heweliusz, w której bardzo ważne są oprócz tekstu ilustracje (recenzję można przeczytać TUTAJ). Dla dzieci, które jeszcze nie czytają lub jeszcze nie połknęły bakcyla pochłaniania tekstu drukowanego, polecamy audiobook, który Radio Gdańsk objęło patronatem „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita”. Powieść Czerwińskiej – Rydel przeczytał Adam Ferency (recenzja TUTAJ).
Księgarskie półki uginają się pod ciężarem książek kucharskich. Jak osiągnąć sukces w dziedzinie przygotowania posiłków radzą celebryci, kucharze i osoby, które świetnie łączą obie te funkcje, np. Magda Gessler, Nigella Lawson, Pascal Brodnicki i Karol Okrasa.
Jeśli szukamy prezentu dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z garnkiem, patelnią i wazówką, to polecamy „Gotuj sprytnie jak Jamie”. Autor Jamie Oliver to jeden z najpopularniejszych obecnie szefów kuchni na świecie. Brytyjczyk, znany przeciwnik fast foodów, podaje przepisy na proste, smaczne i niezbyt drogie posiłki. Proponuje dania, które nie będą kosztować dużo drożej niż zamówienie posiłku na wynos.
Album
Polecamy publikację, która ukazała się kilka tygodni temu, a jest wzruszającą wyprawą… do Gdyni, tej dawnej i współczesnej. „Fot. Kosycarz – niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdyni” zawiera 300 zdjęć wybranych z tysięcy, które na na przestrzeni ponad 60 lat zrobiło w Gdyni dwóch fotoreporterów, ojciec – Zbigniew Kosycarz i syn – Maciej Kosycarz. To nie tylko zapis historii miasta, ale także wyszukiwanie miejsc znanych i nieznanych. Polecamy nie tylko miłośnikom Gdyni, a oto próbka tego, co można zobaczyć w albumie.
Było coś dla miłośników Gdyni, nie zapominamy o Sopocie i Gdańsku. Janusz Leon Wiśniewski, znany m.in. z „Samotności w sieci”, akcję powieści „Grand” umieścił w sopockim Hotelu Grand. Autor towarzyszy ludziom, którzy spędzają w tym miejscu krótki, letni weekend. Odwiedza ich pokoje, pokazuje ich życie, opowiada o ich snach, porażkach, tęsknotach, marzeniach i cierpieniach.
Gdańsk jest natomiast jednym z bohaterów powieści „Skazy” Izabeli Żukowskiej. Akcja dzieje się głównie w czasach Wolnego Miasta, ale zahacza także o XVIII wiek i 2013 r. Poznajemy dzieje gdańskiego rodu Hollenbachów, losy jego członków, które komplikuje totalitarna ideologia zapoczątkowana przez Adolfa Hitlera. Czy z pozoru kochająca się rodzina skrywa tajemnice takie jakie romans lub bycie transwestytą? Czy panienka z dobrego, niemieckiego domu może związać się z z biednym Polakiem z Nowego Portu? Jaki będzie finał miłości Żydówki i Niemca? Odpowiedzi znajdzie osoba, która sięgnie po najnowszą książkę pochodzącej z Gdańska autorki Izabeli Żukowskiej.
Jakie są Wasze propozycje? Jeśli polecacie książki, które mogą się znaleźć w tym roku pod choinką, zachęcamy do podawania tytułów wraz z uzasadnieniem w komentarzach. Pomóżcie św. Mikołajowi!