Najnowsze wydarzenia na świecie, konflikty, agresja i brutalność zainspirowały twórców najnowszego numeru gdyńskiego kwartalnika artystycznego „Bliza”. Opierając się na przeszłości autorzy tekstów w „Blizie” analizują współczesne i możliwe w przyszłości wojny między kulturami, państwami i ludźmi. – Istnieją dwa, banalne, stereotypowe zdania dotyczące wojny jako zjawiska. Pierwszym jest stwierdzenie von Clausewitza, że wojna jest przedłużeniem polityki. Drugie powiedzenie pochodzi ze starożytnego Rzymu: jeśli chcesz pokoju, powinieneś szykować się do wojny. Obie te maksymy – jakkolwiek zostały wyświechtane przez czas – okazują się dzisiaj boleśnie trafne. Czego by nie powiedzieć w komentarzach do działań Putina – traktuje on właśnie wojnę jako przedłużenie swojej polityki. Osiąganie celów politycznych za pomocą czołgów i samolotów po drugiej wojnie światowej okazało się w Europie zgoła niemożliwe. Skandaliczne. A jednak jesteśmy świadkami tego rodzaju skandalu – pisze we wstępie redaktor naczelny Paweł Huelle.
Wiele osób myślało w Europie, że czas wojen się zakończył raz na zawsze. Są jedynie drobne konflikty lokalne. Jednak okazało się, że nie są one ani drobne, ani lokalne. Autorzy tekstów definiują mechanizmy i przyczyny konfliktowych sytuacji. Przyglądają się świadomości człowieka pokoju i człowieka wojny, stanowi umysłu przedstawicieli poszczególnych grup narodowych i nie tylko. Interesuje ich zarówno ujęcie politologiczne, socjologiczne, etnologiczne, jak i ściśle kulturowe – obrazy konfliktów ujęte w sztuce.
Promocja 21. numeru „Blizy” /4 (21) 2014/ obędzie się 12 stycznia o godz. 18:00 w InfoBox Gdynia. W dyskusji inauguracyjnej wezmą udział autorzy tekstów: pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera, dziennikarz, korespondent polskich mediów w Rosji Wiktor Bater oraz Julian Skelnik – konsul honorowy Królestwa Danii. Wstęp na spotkanie jest wolny.
„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r., stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości.