Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku rozpoczyna obchody 70-lecia swojego powstania. W związku z tym zaplanowano wiele wystaw, pierwsze trzy już w styczniu. Finał 70-lecia będzie podczas Święta Uczelni, które odbędzie się 5 grudnia. Tego dnia między innymi zostanie otwarta wystawa zbiorowa pracowników i studentów uczelni. Wcześniej artyści zapowiadają, że zintensyfikują swoją działalność wystawienniczą. Wydarzenia zaplanowano w trzech głównych przestrzeniach ekspozycyjnych akademii, czyli Dużej i Małej w budynku Wielkiej Zbrojowni oraz Galerii ASP w Domu Angielskim przy ul. Chlebickiej.
Pierwsze trzy wystawy zostaną otwarte już w styczniu: „Paweł Sasin – rzeźba”, „Zlokalizowani – Wystawa Młodych Trójmiejskich Projektantów” oraz „Z Archiwum z Pracowni Litografii UMCS w Lublinie”.
Wystawa rzeźby Pawła Sasina
Paweł Sasin w swej twórczości używa tradycyjnych materiałów – głównie drewna – oraz robi odlewy ceramiczne inspirowane przedmiotami, które ktoś wyrzucił. Przetwarza znalezione odpady i złom np. kaloryfery wyrzucone na wysypisko przekształcił w organiczne formy przypominające żebra lub na zardzewiałej blasze stworzył delikatny rysunek-relief słojów drzewa. Naturalnym „odpadom” takim jak złamanym pniom drzew i korzeniom nadaje nowe wartości poprzez czyszczenie i polerowanie. Podobnie jak konserwator zabytków czy archeolog odsłania jakość wcześniej niewidoczną.
Rzeźbiarz wykonuje również prace na zamówienie, potrafi stworzyć łącznik między realizacjami zleconymi, a własną twórczością. Wraz z Adamem Dziejowskim, Paweł Sasin wygrał konkurs na projekt i realizację pomnika Gdynian Wysiedlonych, który został odsłonięty w październiku 2014 r. przy ul. Starowiejskiej w Gdyni.
Ekspozycja „Paweł Sasin – rzeźba” zostanie otwarta 8 stycznia o godz. 18:00 w Galerii ASP. Zwiedzać ją będzie można od poniedziałku do piątku do 23 stycznia 2015 r.
Zlokalizowani – Wystawa Młodych Trójmiejskich Projektantów
Współrzędne GPS: 54°21’02”N, 18°38’55”E to precyzyjne wskazanie na mapie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Celem ekspozycji jest zaprezentowanie zarówno projektów studenckich, jak i absolwentów uczelni. Ma zwrócić uwagę na potencjał projektowy związany z tylko jednym ośrodkiem.
Geolokalizacja w parze z jakością pomysłów ma pokazać, że Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa w Gdańsku jest generatorem współczesnych projektantów. Część z autorów nie wywodzi się z Trójmiasta, inni opuścili nie tylko Gdańsk ale i kraj robiąc karierę za granicą. To co ich łączy to wspólne korzenie.
12 stycznia o godz. 16:00 odbędzie się wernisaż wystawy. Oglądać ją będzie można do 26 stycznia w auli ASP przy Targu Węglowym 6 (wejście od ulicy Tkackiej, I piętro).
Litografia – Z Archiwum Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie
Jakie możliwości daje litografia? O tym przekona się osoba, która wybierze się zobaczyć prace pochodzące z Pracowni Litografii na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Będzie można zobaczyć około 40 dzieł wykonanych różnymi narzędziami rysunkowymi, w różnej konwencji artystycznej – od kolorowych, abstrakcyjnych kompozycji do realistycznych rysunków wykonanych w technice kredki litograficznej. Prace powstały w ostatnich dwudziestu latach.
Wernisaż zaplanowano 13 stycznia o godz. 13:00 w Małej Auli Gmachu Głównego ASP przy Targu Węglowym 6 (wejście od ul. Tkackiej). Wystawa potrwa do końca stycznia.