O bursztynnictwie i złotnictwie w Gdańsku, o warsztacie hafciarskim gdańskich brygidek, o sacrum i profanum kościoła św. Jana, czy o księgozbiorze Jana Heweliusza opowiedzą wybitne kobiety związane naukowo z miastem i wieloma instytucjami propagującymi jego dzieje. 28 stycznia rozpoczyna się druga edycja wykładów organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej pod hasłem „Akademia Dawnego Gdańska”. Pierwsze spotkanie „Kościół św. Jana – sacrum i profanum” poprowadzi Iwona Berent, która kierowała pracami odbudowy świątyni. Po zakończeniu II wojny światowej zabytkowy obiekt niszczał, nie był wykorzystywany do celów sakralnych. Stanowił nawet scenografię dla filmów wojennych, między innymi powstawały tu zdjęcia do serialu telewizyjnego „Kolumbowie” w reżyserii Janusza Morgensterna. Wszystko zmieniło się w latach 90., kiedy zaczęły się starania o odbudowę obiektu.
– Przywracanie do dawnej świetności tej niezwykłej gotyckiej świątyni, o bogatej historii, a także wprowadzenie nowej funkcji nowoczesnego centrum kultury jest zadaniem niezwykle skomplikowanym i równocześnie nietypowym – powiedziała Iwona Berent. W trakcie prac konserwatorskich odkrywa dawne, zapomniane dzieje zabytku, które ukryte są pod warstwami pobiał czy wysoko pod sklepieniem.
– Iwona Berent poprowadzi zgromadzonych gości szlakiem znanych i mniej znanych tajemnic oraz splątanych ścieżek historii dumnego zabytku. Jego losy mogłyby stać się kanwą pierwszej kryminalno – sensacyjnej powieści o gdańskim kościele, którego sylwetka nieusuwalnie wrosła w panoramę miasta, a zegar na wieży od wieków wskazywał godziny wpływającym do gdańskiego portu żeglarzom – zapowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka Akademii Dawnego Gdańska. Dzieje Kościoła św. Jana poznać można 28 stycznia o godz. 18:00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej.
Wykłady Akademii Dawnego Gdańska będą prowadzone w tym roku przez autorytety w dziedzinie nauki i sztuki gdańskiej – wybitne kobiety związane naukowo z miastem i wieloma instytucjami propagującymi jego dzieje, m.in.: z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Muzeum Narodowym, Biblioteką Gdańską Państwowej Akademii Nauk czy Nadbałtyckim Centrum Kultury – Renata Adamowicz, Małgorzata Paszyłka, Anna Frąckowska, Beata Sztyber, Ewa Barylewska-Szymańska, Renata Wiloch, Maria Otto, Barbara Ząbczyk-Chmielewska i Katarzyna Rozmarynowska. Cykl potrwa do grudnia 2015 roku z wakacyjną przerwą w lipcu i sierpniu.