Jak przed wiekami żyli ludzie nad Zatoką Pucką będzie można się dowiedzieć odwiedzając nową wystawę w Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak w przeszłości zdobywano pożywienie, obrabiano bursztyn czy gotowano. Wystawa czasowa „Osada łowców fok z epoki kamienia nad Zatoką Pucką” zostanie otwarta w czwartek 5 marca i potrwa do końca czerwca. Będzie można poznać efekty pracy naukowców w Rzucewie, które jest od ponad stu lat ważnym punktem na mapie archeologicznej południowego Bałtyku. W 1894 roku odkryte zostały ślady osady z późnej epoki kamienia. Pierwsze badania wykopaliskowe przeprowadził Hugo Conwentz, dyrektor Muzeum Prowincjonalnego w Gdańsku. Prace wykopaliskowe były później prowadzone w latach 1927–1929 oraz w latach 1984 – 2013 (w ostatnich latach pracowali tu naukowcy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku).
Na podstawie odkryć archeolodzy wprowadzili do literatury termin „kultura rzucewska”. Obejmuje on zabytki takie jak: naczynia gliniane, narzędzia krzemienne i kamienne, charakterystyczną zabudowę osad, sposób zdobywania pożywienia – typowy dla plemion rybacko-łowieckich żyjących nad Zatoką Gdańską i Pucką oraz Zalewem Wiślanym i Kurońskim.
Na wystawie będzie można poznać różne aspekty życia dawnych łowców: od sposobu zdobywania pożywienia i jego przygotowania, broni wykonanej z krzemienia i kamienia po obróbkę bursztynu. Uzupełnieniem ekspozycji są rekonstrukcje narzędzi krzemiennych i stroju dawnego łowcy. Celem wystawy jest też pokazanie w jaki sposób neolityczny łowca korzystał z otaczającego go środowiska przyrodniczego. Przygotowane plansze przybliżają Park Kulturowy, który powstał na terenie dawnej osady, gdzie w miejscu dawnych domów i pracowni powstały ich rekonstrukcje.