Jakim językiem mówi się w Izraelu i jak przygotować humus można będzie się dowiedzieć na Uniwersytecie Gdańskim. W dniach 26-28 marca odbędzie się tu 2. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej SHALOM POLIN. Zaplanowano głównie pokazy filmowe, ale będą też warsztaty i wykłady przybliżające kulturę żydowską. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Przegląd rozpocznie 26 marca wykład „Symbolika w Judaizmie”, który poprowadzi Izabela Pasztak, absolwentka Jewish Studies na Uniwersytecie w Heidelbergu.
– Przedstawię Państwu symbole religii żydowskiej, które pomimo iż niewątpliwie znane i powszechnie rozpoznawalne, kryją za sobą wiele tajemnic i ciekawostek. Wspólnie, prześledzimy historię każdego z nich, a także to jaką funkcję pełnią współcześnie – zaprasza Izabela Pasztak.
Główną osią imprezy będą filmy. Będzie można zobaczyć obrazy dokumentalne, krótkometrażowe i fabularne dotyczące społeczności żydowskiej, które powstały w ostatnich latach. Będą to najlepsze produkcje prezentowane podczas ubiegłorocznych edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.
Jednym z dokumentów, który będzie można zobaczyć już pierwszego dnia, będzie „Brzostek. Historia pewnego powrotu/A Town Called Brzostek” w reż. Simona Targeta. Mimo, że 85 procent mieszkających na całym świecie Żydów pochodzi z Polski, większość z nich nie postrzega pozytywnie kraju, który przez stulecia był dla nich domem. Profesor Jonathan Webber postanowił odbudowywać kirkut w małym polskim mieście – Brzostku – gdzie przyszedł na świat jego dziadek. Profesor Webber nie tylko wrócił do Brzostka, ale postawił zaprosić tam Żydów z całego świata, by zweryfikowali oni swe poglądy dotyczące kraju, który był domem ich przodków. W filmie głos zabierają między innymi Anne Applebaum, Norman Davies, Tad Taube i rabin Michael Schudrich.
Czy jidysz to zepsuty niemiecki? Jakim językiem mówi się w Izraelu? Odpowiedzi na te pytanie poznają uczestnicy warsztatów językowych. Poznają alfabet hebrajski i nauczą się ciekawych słówek i pojęć związanych z kulturą Żydów oraz poznają wpływy hebrajskiego i jidysz na język polski. Natomiast osoby, które wybiorą zajęcia taneczne doświadczą radości ruchu, rytmu w kole i wspólnoty z drugim człowiekiem.
Podczas warsztatów pod hasłem „Make hummus not war” będzie można nauczyć się robić potrawę jedzoną w Izraelu, którą spopularyzowali na świecie wegetarianie i weganie. Według legendy ta zdrowa i smaczna pasta z ciecierzycy została wymyślona w czasach wypraw krzyżowych. Imprezą towarzyszącą przeglądowi będzie wystawa fotograficzna „Izrael – wczoraj i dziś”. Stworzona w 2009 roku wystawa na 14 planszach pokazuje 60-letnią historię państwa Izrael.
2. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej SHALOM POLIN wpisuje się w tegoroczne obchody 25-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Izraelem. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.