Czym są archiwa społeczne, jaka jest ich misja i jak działają w internecie – tego wszystkiego można się dowiedzieć na warsztatach „Cyfrowe archiwum społeczne – wprowadzenie”. Uczestnicy projektu przyczynią się do utworzenia archiwum dotyczącego Stoczni Gdańskiej. Archiwa społeczne są zbiorem pamiątek ważnych dla ludzi, ale pomijanych przez zbiory państwowe. Zajęcia pokażą cel tworzenia zbiorów i ich rolę społeczną. Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę z zakresu digitalizacji materiałów archiwalnych, dowiedzą się o upublicznianiu zbiorów online. Alternatywą dla wykładowej części warsztatów będą zajęcia praktyczne w grupach. Z kursu może skorzystać każdy zainteresowany korzystaniem i tworzeniem cyfrowych archiwów społecznych.
Organizatorzy zachęcają do przyniesienia prywatnych materiałów związanych z historią Stoczni Gdańskiej. Warsztaty będą bowiem kolejnym etapem pracy nad internetowym archiwum społecznym na temat historycznego zakładu.
Warsztaty organizuje stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej, partner projektu „Stocznia jest kobietą”. Wykłady poprowadzi Martyna Groth. Zajęcia zaplanowano w sobotę 28 marca w godz. 10:00-15:00 w IKM przy ul. Długi Targ 39/40.
Pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby związane z projektami: „Stocznia jest kobietą”, „Metropolitanka” oraz dawni pracownicy stoczni. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo pod adresem warsztaty@art-eria.pl do 22 marca. W treści należy podać dane kontaktowe i napisać dlaczego chce się wziąć udział w zajęciach oraz jak wykorzysta się zdobytą wiedzę. Po warsztatach chętni mogę zwiedzić archiwum Europejskiego Centrum Solidarności w ramach akcji „Zaglądamy do środka”. Zarezerwowano 8 wejściówek na godz. 16.30. Wizyta potrwa nie dłużej niż 1,5 godziny.