Jak naznaczenie świętością zmienia życie zwykłej dziewczyny, która traci prawo do dysponowania swoją osobą, stając się niejako „dobrem publicznym”? Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowano spektakl „Von Bingen. Historia prawdziwa” w Teatrze Gdynia Główna. Spektakl zostanie pokazany 27 i 28 marca o godz. 19:00. Historia życia Hildegardy z Bingen została ukazana przez pryzmat jej świętości. Urodziła się jako dziesiąte dziecko swoich rodziców. Zgodnie z panującymi wówczas zwyczajami oddano ją pod opiekę kościoła – jako dziesięcinę. Zamieszkała więc w pustelni, w której miała dożyć swoich dni jako zakonnica. Tak stałoby się, gdyby nie pewnego dnia Hildegarda, w absolutnej ciszy pustelni, usłyszała Głos Boga…
Tak skończyło się życie Hildegardy, a zaczął się Żywot Świętej Hildegardy Von Bingen. W przeciwieństwie jednak do typowych hagiografii, ta nie była utworem literackim i nie powstała po śmierci głównej bohaterki. Zanim o Świętej Hildegardzie z Bingen zapisano choćby jedną stronę w księgach -zwykła, ludzka Hildegarda musiała dotrzymać jej kroku. Jak wygląda proces rezygnacji z prawa do siebie? Jak zmienia się życie kogoś, kto staje się niejako „dobrem publicznym”?
Przedstawienie reżyseruje Błażej Tachasiuk – od 2008 roku aktor Chojnickiego Studia Rapsodycznego, absolwent Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego, student IV roku prawa Uniwersytecie Gdańskim. W spektaklu występują: Anna Ałaj, Karolina Gaffke, Jacek Panek, Małgorzata Polakowska, Piotr Rogalski i Błażej Tachasiuk.
Spektakl powstał na podstawie tekstu Sandry Szwarc zakwalifikowanego do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015. Znalazł się wśród 40, które Komisja Artystyczna GND wybrała z 217 sztuk zgłoszonych do ósmej edycji konkursu. Nazwiska pięciu finalistów poznamy w połowie kwietnia. Wręczenie nagrody odbędzie się 23 maja 2015 roku, podczas X Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.