Festiwal odbędzie się w tym roku po raz siódmy, ale po raz pierwszy w Nowym Porcie. Artyści w swych pracach nawiążą do historii dzielnicy i działającego tam portu. Zaczęły się wizyty studyjne podczas których poznają dzielnicę. Anna Smolak jest autorką koncepcji imprezy, którą zaplanowano na weekend 20 – 21 listopada pod hasłem „Przemytnicy”. Zaprosiła do udziału w festiwalu już pierwszych artystów: Klarę Hobza (Czeszka mieszkająca w Berlinie), Olgę Jitlinę z Rosji, Lisę Torell ze Szwecji oraz dwóch fińskich twórców: Jona Irigoyena i Hansa Rosenströma.
Artyści odwiedzą Gdańsk, aby poznać Nowy Port. Podczas wizyt studyjnych odkryją specyfikę dzielnicy, jej historię, mieszkańców i legendy. Efektem tych wizyt będą propozycje nowych projektów osadzone w konkretnych już lokalizacjach.
– Prace, które zobaczymy podczas tegorocznej edycji Narracji będą w większości nowymi realizacjami, które powstaną z inspiracji lokalnym kontekstem Nowego Portu. Propozycje nowych projektów, odwołujące się do idei zawartych w koncepcji tej edycji Festiwalu przeniosą to, co lokalne i wyobrażone na język sztuki – mówi kuratorka Narracji.
Pierwszym, który przybył do Gdańska jest Hans Rosenström – twórca kameralnych instalacji dźwiękowych, absolwent Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach. Od 20 kwietnia wraz z przewodniczką Katarzyną Werner poznaje klimat Nowego Portu. Wizyta potrwa 5 dni. Spotkania z kolejnymi artystami planowane są na maj i czerwiec.
Festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej – organizuje Instytut Kultury Miejskiej współpracując z Gdańską Galerią Miejską. Impreza cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Gdańska, którzy głównie spodziewają się instalacji świetlnych na budynkach. Celem festiwalu jest jednak prezentacja różnych działań artystycznych, które ożywają przestrzeń publiczną miasta Gdańska. Do tej pory Narracje odbywały się m.in. na Dolnym i Głównym Mieście, we Wrzeszczu i na terenach dawnej stoczni.