Prace około 70 artystów pokazujące wyimaginowane byty i maszyny będzie można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Otwierana w piątek 8 maja wystawa „Nearly Human” to kolejna odsłona projektu „Art+Science Meeting” promującego ideę interdyscyplinarności i komplementarności sztuki i nauki. Od niepamiętnych czasów ludzie starali się tworzyć figury i mechanizmy przypominające człowieka. Wystawa „Nearly Human” ma przybliżyć sztuczne życie w postaci ludzkich i zwierzęcych lalek, automatów, maszyn i robotów. Będzie to prezentacja zjawiska kulturowego z perspektywy historycznej. Kuratorka Jasia Reichardt zamierza pokazać początki tworzenia sztucznych ludzi i ewolucję tej idei na przestrzeni wieków.
Po raz pierwszy słowo „robot” pojawiło się w dramacie Karela Capka „R.U.R.” z 1920 roku. Powstało ono od czeskiego „robota”, czyli ciężka praca. Dziś słowo „robot” oznacza każdy obiekt lub urządzenie wykonujące automatycznie określone zadania. Nie musi już mieć cech antropomorficznych, choć w wielu przypadkach nadal tak się dzieje.
Ekspozycja prac ok. 70 artystów została podzielona na trzy części. W pierwszej, w której znalazła się większość eksponatów, zobaczyć można grafiki przedstawiające historię idei tworzenia obiektów na wzór człowieka. Druga część obejmuje oryginalne prace pokazywane w formie projekcji wideo na ekranach. Zaprezentowani zostaną artyści: Pierre Bastien, Daisuke Furuike, Theo Jansen i Chico MacMurtrie. Trzecia część obejmuje sześć prac kinetycznych. Ich autorami są Richard Kriesche, Tim Lewis, Tony Oursler, Studio Azzurro, Jim Whiting i Christiaan Zwanikken.
Kuratorka Jasia Reichardt jest autorką książek o sztuce i organizatorką wystaw, od wielu lat bada związki między sztuką a technologią. Jedna z jej książek opowiada o historii robotów, a jej najbardziej znana wystawa – poświęcona komputerom i sztuce Cybernetic Serendipity – została wystawiona w londyńskim Instytucie Sztuki Współczesnej (ICA) w 1968 r.
„Nearly Human” to kolejna odsłona projektu „Art+Science Meeting”. To jedyny w polskiej kulturze i jeden z nielicznych w Europie projektów łączących naukę i sztukę. Promuje ideę interdyscyplinarności i komplementarności obu dziedzin. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia od lat współpracuje z instytucjami naukowymi i edukacyjnymi w Polsce oraz za granicą. Są to m.in.: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Centrum Nauki Kopernik, Uniwersytety w Plymouth oraz w Bremie.
Wernisaż wystawy „Nearly Human” odbędzie się 8 maja 2015 o godz. 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 przy ul. Strajku Dokerów 5 w Gdańsku – Nowym Porcie. Ekspozycja będzie dostępna do 5 lipca. O wystawie rozmawialiśmy także w Salonie Artystycznym Radia Gdańsk. Zapis audycji można znaleźć TUTAJ.