Dr Jacek Friedrich z Muzeum Miasta Gdyni, Agnieszka Krzysiak i Bogumiła Tesmer z Muzeum w Lęborku oraz Tomasz Bednarz z Narodowego Muzeum Morskiego zostali laureatami Pomorskiej Nagrody Muzealnej. Celem konkursu jest uhonorowanie pracowników muzeów za szczególne dokonania i niezwykłe projekty. Zwycięzcy dostali po 12 tysięcy złotych. Nagrodę honorową zdobyło Muzeum Archeologiczne w Gdańsku za projekt „Piwnica Romańska z XIII wieku”, którą odkryto dziewięć lat temu, a pod koniec roku udostępniono zwiedzającym.
Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich został doceniony za wystawę „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”. Celem ekspozycji jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, zwłaszcza jej architektury. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono naukowy i jednocześnie nowatorski sposób prezentacji tematu ważnego dla historii Gdyni.
Agnieszka Krzysiak i Bogumiła Tesmer z Muzeum w Lęborku wyróżniono za wystawę „Skarby z Czarnówka” i publikację „Okruch złota w popiele ogniska… Starożytne nekropole w Czarnówku i ich tajemnice”. Projekt dotyczył o największej nekropoli z później starożytności w Europie Środkowej, czyli z Czarnówka w powiecie lęborskim. Archeolodzy przebadali ten teren w latach 1973 – 2013. Znaleziono w dawnych grobach ponad 3600 unikatowych przedmiotów, m.in.: złote i srebrne ozdoby, naszyjniki z paciorków szklanych i bursztynowych, broń i narzędzia oraz naczynia z brązu i srebra. Zdaniem wręczających nagrodę laureatki połączyły walor naukowy i edukacyjny z wysoką jakością wykonania wystawy oraz publikacji.
Tomasz Bednarz z Narodowego Muzeum Morskiego prowadzi od 2013 roku badania archeologiczne wraków z Zatoki Gdańskiej z zastosowaniem fotogrametrycznej dokumentacji 3D. Ta nowatorska metoda pozwala nie tylko na wierne odwzorowanie obiektów podwodnych, ale także dowolne wykonywanie przekrojów, rzutów czy animacji. Dzięki temu można popularyzować naukę i to podkreślono w uzasadnieniu nagrody.
Honorowe wyróżnienie odebrała w imieniu Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest nowa dyrektor Ewa Trawicka za projekt „Piwnica Romańska z XIII w.” Została ona odkryta na przełomie 2005/2006 r. i przez następne lata była badana oraz konserwowana. 30 grudnia 2014 roku udostępniono ją zwiedzającym. Nowoczesna aranżacja światłem i wirtualny przewodnik pozwalają docenić piękno starej architektury – najstarszego wnętrza historycznego w Gdańsku. Wraz z ekspozycją w pobliskiej Hali Targowej prezentującą fundamenty romańskiego kościoła św. Mikołaja tworzy unikatowy kompleks historyczny, będący wielką atrakcją turystyczną.