Spotkania autorskie, targi książki, warsztaty dla rodzin z dziećmi, pokazy filmowe, spacery literackie, spektakl teatralny i wystawa fotografii – między innymi takie wydarzenia zaplanowano w czasie festiwalu Literacki Sopot, który odbędzie się w kurorcie w dniach 20-23 sierpnia. Przyjedzie około 70 autorów z Polski i Czech. – Klasyka czeska jest bardzo znana w Polsce, ma wielu wielbicieli. Natomiast współczesna literatura dopiero swych czytelników wychowuje i chcemy ją przybliżyć Polakom – powiedziała Radiu Gdańsk Marta Czarnecka, koordynatorka festiwalu Literacki Sopot. W kurorcie gościć będą najważniejsi przedstawiciele czeskiej literatury współczesnej, między innymi Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák i Jaroslav Rudiš.
Posłuchaj dlaczego warto poznać czeskich autorów
Miłośnicy czeskiej kinematografii będą mieli okazję spotkać się z reżyserem i dramatopisarzem Petrem Zelenką oraz aktorem i reżyserem Jiří Menzlem. Polską premierę, w formie czytania będzie miał najnowszy dramat Zelenki „Job interviews”. Tradycją festiwalu jest prezentacja przedstawienia teatralnego oraz koncertu. W tym roku w Dworku Sierakowskich Paweł Passini wystawi The Hideout/Kryjówkę, w w klubie Sfinks 700 wystąpi Kafka Band. Projekt literacko-muzyczny powstał z inspiracji komiksową adaptacją „Zamku” Franza Kafki. W skład Kafka Band wchodzą między innymi współautorzy kultowej trylogii komiksowej Alois Nebel: Jaromir 99 i pisarz Jaroslav Rudiš.
W programie festiwalu znalazły się debaty, np. „Czemu kręcą nas Czesi?” i „O etyce w polityce. Karta 77 i Solidarność”. W związku z tym, że w nocy 20/21 sierpnia przypada rocznica inwazji wojsk członków układu warszawskiego na Czechosłowację, podczas festiwalu odbędzie się spotkanie wokół książki „Inwazja na Czechosłowację 1968. Perspektywa rosyjska”. Wśród zaproszonych do udziału w rozmowie gości są autor książki Josef Pazderka, Petr Blažek i Nikita Petrov.
Poza czeskimi autorami, w Sopocie będzie można spotkać się z polskimi pisarzami. Przyjadą między innymi: Ewelina Karpacz-Oboładze, Angelika Kuźniak, Anna Janko, Filip Springer i Mariusz Urbanek. Porozmawiać będzie można z nominowani do Nagrody Nike: Wiolettą Grzegorzewską, Piotrem Nestorowiczem i Magdaleną Tulli oraz tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Ryszarda Kapuścińskiego Michałem Olszewskim. Gościem festiwalu będzie Hanna Krall w związku z premierą książki „Krall” Wojciecha Tochmana i Mariusza Szczygła.
23 sierpnia premierę będzie miała publikacja będąca wynikiem konkursu na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki”. Zaplanowano spotkanie z autorami nagrodzonych scenariuszy: Jolantą Patyną i Grzegorzem Kasdepke oraz prezentację słuchowisk: „Pani Szast-Prast” w reżyserii Janusza Kukuły i „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” w reżyserii Tomasza Mana, które zostało nagrane w Radiu Gdańsk.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre obowiązują zapisy lub wymagane jest odebranie zaproszenia w punkcie informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.literackisopot.pl