– Walka między władzą świecką i kościelną to jeden z najciekawszych wątków powieści „Faraon” Bolesława Prusa. Staraliśmy się, żeby spektakl był wierny książce – mówi Jakub Roszkowski, współautor adaptacji, której premiera odbędzie się 21 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Powieść Prusa jest niedoceniana przez twórców teatralnych. Świadczyć może o tym fakt, że to dopiero druga inscenizacja w dziejach teatru! W 1957 roku w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku „Faraona” w adaptacji Lecha Piotrowskiego wyreżyserowała Irena Górska.
Sztukę w Gdańsku reżyseruje Adam Nalepa, który jako dziecko wyemigrował do Niemiec i wrócił do Polski osiem lat temu. – Nie przerabiałem tej powieści w szkole i mogłem spojrzeć na nią świeżym okiem. Czytałem ją w ramach przygotowań do języka polskiego i nadrabiania tego, co mi uciekło po wyjeździe – przyznał w wywiadzie dla Radia Gdańsk reżyser, który jest także współautorem adaptacji. Jego zdaniem książkę czyta się jednym tchem, jak jakiś kryminał – wyraziste postaci, mistrzowsko napisane dialogi, artyzm języka i niesamowity klimat.
– To jest jedno z niewielu dzieł, które w tak silny sposób akcentuje rozdział władzy świeckiej i kościelnej. To było dla nas najciekawsze pod względem społeczno – politycznym i też najbardziej oddziałujące na to, co się dzieje dzisiaj u nas, w Polsce – mówi Jakub Roszkowski, współautor adaptacji i dramaturg.
– Drugim wątkiem jest zabijanie idealizmu, który mamy akurat teraz w Polsce. Młody chłopak za chwilę zostanie faraonem, może nie jest jeszcze gotowy, ale ma świetne pomysły i przekonanie, że da sobie radę. I widzimy, co po tym zostaje. To bardzo ważny element – dodaje Adam Nalepa.
W roli Ramzesa, czyli idealisty walczącego z kapłanami, wystąpi Jakub Mróz. – To pierwsza moja tak olbrzymia rola, tak skomplikowana, ale też tak niesamowicie ciekawa – powiedział aktor. Faraona zagra Cezary Rybiński, a kapłana Herhora, który przejmuje władzę w Egipcie Robert Ninkiewicz. W spektaklu wystąpią także między innymi: Anna Kociarz (Nikotris), Krzysztof Matuszewski (Mefres), Piotr Chys (Tutmosis), Agata Bykowska (Sara), Michał Kowalski (Pentuer), Jacek Labijak (Dagon), Sylwia Góra-Weber (Hiramme) i Florian Staniewski (Sargon).
„Faraon” bierze udział w drugim etapie Konkursu „Klasyka Żywa”, który w związku z 250-leciem teatru publicznego w Polsce organizują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym konkursie bierze też udział spektakl „Przedwiośnie” na podstawie powieści Stefana Żeromskiego w reżyserii Natalii Korczakowskiej, którego premiera odbyła się 14 marca tego roku. W ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego przygotowano w Teatrze Wybrzeże również komedię „Murzyn warszawski” Antoniego Słonimskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Premiera tego spektaklu odbyła się 17 lipca.