Jeśli chcesz sprawdzić jak mieszkała gdańska „Panienka z okienka”, musisz w niedzielę odwiedzić Dwór Artusa. Legendarna gdańszczanka, bohaterka powieści Deotymy ma tam swój pokoik, który można zwiedzać. Jego wnętrze jest inspirowane literackim opisem.
Pomysł uczynienia z „Panienki z okienka” atrakcji dla gdańszczan i turystów zrodził się 15 lat temu. 1 czerwca 2001 roku po raz pierwszy bohaterka powieści machała do przechodniów, wychylając się z okna na strychu Nowego Domu Ławy.
Potem były spotkania z dziećmi, zaczęły też mnożyć się kłopotliwe dla niewiasty pytania. Wzdychała jedynie, słysząc: „Kiedy pójdziemy do pokoiku?”. Z kłopotu wybawili dziewczynę muzealnicy. Pokoik wzorowany na wnętrzach z kart powieści jest już gotowy.
WIZYTA U HEDWIGI
Na lekcje, wydarzenia edukacyjne, czy choćby…urodziny w historycznej scenerii do nowej sali zaprasza Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Pierwszy pokaz pokoju „Panienki z okienka” przyciągnął wielu najmłodszych gości. Ciekawość dzieci sprawiła, że przygoda z postacią literacką będzie mieć swój ciąg dalszy.
– Będę mogła wreszcie pokazać dzieciom przestrzeń, w której się wychowywałam. Pokażę, czym zajmowałam się całymi dniami oczekując na ukochanego Kazimierza. Czym się bawiłam, gdzie spałam. A dzieci powiedzą mi, czy ich pokoje bardzo różnią się od mojego, zapowiada „Panienka z okienka”.
Podczas wizyty u literackiej bohaterki dzieci nie tylko zapoznają się z historią miłości Hedwigi, ale przede wszystkim otrzymają sporą dawkę wiadomości z zakresu historii kultury. – Dowiedzą się, jak ubierali się ówcześni gdańszczanie, jak spędzano wolny czas, jakie panowały wówczas obyczaje. W planach są ponadto warsztaty z haftowania, pokazy mody, przedstawienia dla dzieci przedszkolnych oraz imprezy okolicznościowe, zapowiada Marta Ellert z muzeum.
Dzień otwarty „Pokoju Panienki z Okienka” zaplanowany jest na najbliższą niedzielę 13 września. W godzinach od 11:00 do 15:00, co pół godziny, po nowej przestrzeni będzie oprowadzał muzealny przewodnik. Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do Dworu Artusa.
Akcja „Panienki z okienka” rozgrywa się w XVII-wiecznym Gdańsku. Kazimierz Korycki jest oficerem floty wojennej. Przypadkiem poznaje młodą mieszczkę Hedwigę, wychowanicę kupca Johannesa Szulca. Żona Szulca przygarnęła ją, kiedy w czasie podróży do krewnych natrafiła na gromadkę dzieci odbitych z tatarskiego jasyru. W podobnych okolicznościach zaginęła też siostra oficera – Krysia. Kiedy okazuje się, że Hedwiga nie jest jego zaginioną siostra, młodzi zakochują się. Jednak opiekun dziewczyny jest przeciwny tej miłości.
Joanna Matuszewska