Jest absolwentką socjologii, ale w Polsce nie widziała dla siebie przyszłości i wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie założyła przedszkole. W głębi serca czuje się pisarką. Jej pierwsza książka „Anna May” wygrała ogólnopolski konkurs „Literacki Debiut Roku”. W październiku w księgarniach pojawi się powieść napisana przez Agnieszkę Opolską, byłą mieszkankę Ostrowca Świętokrzyskiego, która obecnie prowadzi własny biznes w Coventry w Wielkiej Brytanii. „Anna May” to jej pierwsza powieść. – Przeczytałam kiedyś, że w każdym tkwi książka. Zadałam sobie więc pytanie: czy we mnie tkwi książka? I tak zaczęłam pisać. To była spontaniczna decyzja. Miałam wtedy burzę hormonów, bo byłam wtedy w ciąży z moim drugim dzieckiem i miałam potrzebę wykreowania bohatera – powiedziała w wywiadzie dla Radia Gdańsk laureatka Literackiego Debiutu Roku.
Konkurencja była spora. Organizowany przez gdyńskie wydawnictwo Novae Res ogólnopolski konkurs „Literacki Debiut Roku” co roku cieszy się sporym zainteresowaniem osób marzących o wydaniu swej książki. Główną bowiem nagrodą jest wydanie powieści w wersji papierowej i elektronicznej oraz jej promocja w kraju i za granicą. Novae Res stawia na nieznanych polskich pisarzy i w danym roku kalendarzowym chce wyłonić najlepszą powieść, która nie była dotychczas nigdzie publikowana w wersji drukowanej. W tym roku zgłoszono ponad trzysta powieści, do finału dostało się siedem. Premiera zwycięskiej powieści odbędzie się pod koniec października podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
„Anna May” to opowieść o studentce historii sztuki z Krakowa, która w przeszłości była znaną modelką. Po śmierci matki popada w tarapaty finansowe i mimo wątpliwości ponownie chce zostać modelką. Zamiast na casting trafia jednak do pracowni intrygującego obcokrajowca, artysty malarza – Adama Northona. Studia, pozowanie do serii obrazów przeplatają się z zawodem miłosnym, przyjaźnią ze współlokatorem – homoseksualistą, wspomnieniami z przeszłości i poszukiwaniem biologicznego ojca.
– Historia Anny May należy do książek z rodzaju czytanych jednym tchem, które nie pozwalają czytelnikowi odejść, dopóki nie pozna zakończenia. Gatunkowo najbliższa romansu, podszyta tajemnicą, która nurtuje czytelnika od pierwszych stronic książki. Stylistycznie wyjątkowo atrakcyjna, intrygująca pod względem porównań i trafnych przenośni – oceniła dr Anna Ryłko-Kurpiewska z Uniwersytetu Gdańskiego, która zasiadała w kapitule nagrody.
– Jest w tym duży pazur. Autorka umie zaskakiwać, umie budować napięcie i to jest szalenie ciekawe – powiedziała aktorka Ewa Kasprzyk, która przeczytała fragmenty książki podczas gali wręczenia nagrody 5 września w Gdyni.
PRZEPIS NA KSIĄŻKĘ
– Jestem szczęśliwa kiedy piszę – przyznaje Agnieszka Opolska. Jest absolwentką socjologii, więc w powieści opisała znane jej krakowskie środowisko akademickie. W Polsce wykonywała różne prace i to doświadczenie także wykorzystała. Chcąc połączyć wychowanie syna i córki z pracą zarobkową, założyła w Wielkiej Brytanii przedszkole. – To środowisko i dzieci pojawiły się w mojej drugiej książce, która obecnie jest w korekcie. Główna bohaterka jest uwikłana w życie rodzinne. Obecnie piszę trzecią książkę – przyznała zwyciężczyni konkursu.
Najważniejsza przy pisaniu książki, byciu matką i prowadzeniu własnego biznesu jest… dyscyplina. – Jeśli jesteś pisarzem i pracujesz w innych branżach, to cię uczy dyscypliny. Rano mam godzinę na pisanie – między 7:00 a 8:00. Wieczorem mam swój czas między 20:00 a 21:00. I tylko wtedy piszę. Moja praca jest włożona w rytm mojego życia. Nigdy nie marnuje tej godziny rano i tej godziny wieczorem. Ale myślę, że nawet gdybym była wielką, sławną pisarką, to nadal bym pracowała w innych branżach.
Wkrótce ukaże się pierwsza powieść Agnieszki Opolskiej, która przyznała, że nagroda w konkursie „Literacki Debiut Roku” utwierdza ją w przekonaniu, że idzie dobrą drogą. – Pisząc pierwszą, drugą, czy teraz trzecią powieść miałam poczucie, że nie ma ludzi czytających moje książki. Poświęcam temu tak dużo czasu, który mogłabym poświęcić mojej rodzinie lub pojechać na wakacje. I zadawałam sobie pytanie po co to robię. Ten konkurs jest odpowiedzią, że może to jest to co powinnam robić – przyznała laureatka „Literackiego Debiutu Roku”.
Drugie miejsce w konkursie zajęła powieść „Horyzont zdarzeń” Michała Chmielewskiego, trzecie „Komplikacje” Agnieszki Kmiotek. Do finału dostali się także: Magdalena Glensk, Anna Kwiatkowska, Wojciech Czusz i Paweł Tekień.
Agnieszka Opolska, aktorka Ewa Kasprzyk, Michał Chmielewski i Agnieszka Kmiotek podczas gali wręczenia nagrody Literacki Debiut Roku, źródło: Novae Res
Posłuchaj całej rozmowy z Agnieszką Opolską, którą przeprowadziła Marzena Bakowska zasiadająca w kapitule nagrody