Wicko, Gniewino, Czarna Dąbrówka, Puck, Przywidz, Sztum, Bytów i Lębork – te miejscowości odwiedzą aktorzy Teatru Gdynia Główna w ramach projektu Teatr Zajechał. Będzie można zobaczyć bajki i spektakle dla młodzieży i dorosłych. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny. Idea projektu jest prosta – to teatr jedzie do widza, a nie widz do teatru. Projekt realizowany jest od 2005 roku i przez ten czas udało się zaprezentować przedstawienia w setkach miejscowości na Pomorzu. Aktorzy grają przed publicznością w miejscach jej najbliższych – lokalnych świetlicach, bibliotekach, domach kultury i salach parafialnych.
19 września rozpoczyna się jesienna odsłona inicjatywy Teatr Zajechał 2015, którą obecnie przygotowuje Teatr Gdynia Główna. Tym razem wędrowna trupa aktorska odwiedzi osiem miejscowości województwa pomorskiego: Lębork, Wicko, Gniewino, Czarną Dąbrówkę, Puck, Przywidz, Sztum i Bytów. Do 23 października bezpłatnie będzie można zobaczyć pięć spektakli: dwie bajki („Braciszek i siostrzyczka” oraz „Wielkie ciasto”) oraz spektakle dla starszej publiczności („Mateczka”, „Ścianananaświat” i „Epitafium dla władzy”)
– Próbujemy znaleźć rodzaj teatru, który bez bogatej wystawy potrafi zaintrygować. To co robimy z dziećmi i dorosłymi, to budzimy ich wyobraźnię. U nas widownia jest współreżyserem, bo jej pobudzona wyobraźnia stawia ją na równi z twórcami – podkreślała aktorka Ida Bocian goszcząc na antenie Radia Gdańsk.
BRACISZEK I SIOSTRZYCZKA wg baśni Braci Grimm
reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Karolina Gaffke, Małgorzata Polakowska
Teatr Stacja Szamocin
Pełna mądrości opowieść o chłopcu zamienionym przez czarownicę w jelonka i jego siostrze, która poświęca się, aby go ratować. Spektakl zachwyca prostotą użytych środków angażujących dziecięcą wyobraźnię – cały bajkowy świat budowany jest na oczach dzieci z dużych, kolorowych klocków, a nastroju dopełniają piosenki śpiewane a capella.
19 września (sobota) godz. 16, Lęborskie Centrum Kultury Fregata
20 września (niedziela) godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wicku
26 września (sobota) godz. 16, Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka w Gniewinie
17 października (sobota) godz. 16, Sztumskie Centrum Kultury
ŚCIANANANAŚWIAT wg Sergea Kribusa
reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Wojciech Jaworski
Maurycy, dla przyjaciół Momo, zaprasza na wykład, podczas którego zabierze widzów w podróż do świata dzieciństwa – pozbawionego nudy, przewidywalnej codzienności. W jego pozornie absurdalnych problemach, kryje się szczera, dziecięca logika i manifestacja głęboko skrywanych uczuć. Poprzez spojrzenie w przeszłość, Momo dokonuje dojrzałej refleksji nad dorosłym życiem.
19 września (sobota) godz. 19, Lęborskie Centrum Kultury Fregata
MATECZKA wg Matki Witkacego
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian
śpiew: Marta Andrzejczyk
Mateczka to opatrzona zgryźliwym humorem i szczyptą kokainy parodia psychologicznego dramatu rodzinnego opisującego relację matki i syna, w której przewija się miłość, nienawiść, troska i wyrzuty. Ona – podstarzała i zrujnowana wdowa – arystokratka zarabiająca na życie ręcznymi robótkami. On – filozof, myśliciel wieszczący koniec cywilizacji. Oboje toksyczni, cierpiący jakiś fizyczny i metafizyczny ból, nie stroniący od używek, wzajemnie od siebie uzależnieni i wysysający z siebie nawzajem życie.
20 września (niedziela) godz. 19, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wicku
26 września (sobota) godz. 19, Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka w Gniewinie
17 października (sobota) godz. 19, Sztumskie Centrum Kultury
WIELKIE CIASTO inspirowane „Kowalem z Podlesia Większego” J.R.R. Tolkiena
scenariusz i reżyseria: Piotr Srebrowski
obsada: Radosław Smużny, Konrad Till
Kuchmistrzowie Wielkiej Kuchni zapraszają na uroczystość Wielkiego Ciasta. Gdy goście przybywają, aby świętować, okazuje się, że wypiek jest niegotowy… Jest to kulinarno-magiczny spektakl opowiadający pełną przygód historię młodego Kowalczyka. Jeden kreatywny reżyser, dwóch zdolnych aktorów, kilka „kuchennych lalek”, garść wyobraźni, łyżka tajemnicy i szczypta dobrego humoru – to przepis na wyśmienitą teatralną zabawę przyprawioną nutą refleksji.
4 października (niedziela) godz. 16, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce
10 października (sobota) godz. 16, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pucku
11 października (niedziela) godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury w Przywidzu
23 października (piątek) godz. 16, Bytowskie Centrum Kultury
EPITAFIUM DLA WŁADZY inspirowane myślą „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski
Ryszarda Kapuścińskiego można nazwać ikoną literatury faktu; był mistrzem reportażu, któremu nadał mu wymiar literacki. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł – „Cesarz”- stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.
4 października (niedziela) godz. 19, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce
10 października (sobota) godz. 19, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pucku
11 października (niedziela) godz. 19, Gminny Ośrodek Kultury w Przywidzu
23 października (piątek) godz. 19, Bytowskie Centrum Kultury
Projekt „Teatr zajechał” jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.