Powieść Marka Szalszy „Schyłek szatrangu” od poniedziałku 21 września będzie prezentowana w Radiu Gdańsk. Książkę nagrodzoną w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca będzie czytał aktor Rafał Kowal. Posłuchać będzie można dwa razy dziennie – o godz. 5:10 oraz 21:50.
Szatrang – co to takiego? Dawna forma szachów? A może sposób na przechytrzenie światowego spisku? – Izydor Spengler już jako dziecko opowiadał się po stronie dobra, a tym samym przeciwko złu – czytamy w powieści. To właśnie Izydorowi przyjdzie się zmierzyć z tajemniczą siłą, potajemnie przejmującą nad nami władzę. Akcja książki rozgrywa się w bliżej nieokreślonym dużym mieście na zachodzie Polski.
„Schyłek szatrangu” to powieść satyryczno-obyczajowa. – Od strony fabularnej to dzieło niezwykle atrakcyjne, bo w znacznym stopniu zbudowane na schemacie powieści kryminalnej, a nawet szpiegowskiej; intryga goni tu intrygę, jedno wydarzenie zdaje się ciekawsze od drugiego. Żywa wyobraźnia, humor, realizm i gorzka ironia stanowią o niepowtarzalnych walorach tej książki – podkreśla prof. Kazimierz Nowosielski.
– Marek Szalsza opisuje samotnego bohatera – kogoś pomiędzy Don Kichotem a Piszczykiem – i ludzi, którzy zmagają się z tym samym co on światem – mówi Iwona Borawska, autorka radiowej adaptacji powieści.
Książkę będzie czytał na naszej antenie Rafał Kowal, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni. Realizacją nagrania zajął się Jacek Puchalski. Pierwszy odcinek ukaże się w poniedziałek 21 września o godz. 5:10 oraz 21:50. Kolejne fragmenty będą prezentowane od poniedziałku do piątku do 6 listopada.
Marek Szalsza (na zdjęciu obok) jest pisarzem i tłumaczem. Dzieciństwo spędził w Katowicach i Gdańsku, mieszkał w Wiedniu, obecnie mieszka w Sopocie. Publikował opowiadania w czasopismach i antologiach. „Schyłek szatrangu” to jego pierwsza powieść.
Słuchacze Radia Gdańsk jako pierwsi poznają debiutancką książkę Szalszy, bo premierę papierowego wydania zaplanowano na 5 listopada. Powieść wygrała w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2014. Główną nagrodą jest wydanie powieści.
Konkurs Literacki Miasta Gdańska odbywa się co roku od 1991 r. Jego pomysłodawcą był gdański pisarz, poeta i tłumacz Bolesław Antoni Fac, który po śmierci w 2000 r. stał się imiennym patronem konkursu. Tematyka zgłaszanych utworów może być dowolna, może być to poezja, proza lub esej. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno członkowie literackich stowarzyszeń twórczych, jak i autorzy niezrzeszeni.