Nadeszła jesień, a wraz z nią wiele filmowych nowości. Tym razem w repertuarach znalazły się aż trzy polskie propozycje. Ponadto w kinach można będzie zobaczyć hollywoodzką superprodukcję z doborową obsadą, a także austriackie dokument i dramat.
Denis Villeneuve wchodzi na ekrany z produkcją Sicario. Kate Macy to młoda agentka FBI. Zostaje przydzielona do tajnej misji CIA, w której celem jest pojmanie szefa meksykańskiego kartelu narkotykowego. Gdy szczegóły akcji wychodzą na jaw, kobieta zaczyna zastanawiać się, czy powinna w niej uczestniczyć. Działalność na granicy prawa i moralności to prosta droga do przestępczego półświatka.
Macy nawiązuje kontakt z tajemniczym „konsultantem”. Agentka nie podejrzewa, kto kryje się pod postacią przewodnika. Wkrótce prawda wychodzi na jaw. W rolach głównych wystąpili Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin i Victor Garber.
Wśród propozycji znalazła się polska komedia Król życia. To historia Edwarda, którego życie ogranicza się do ciągłych rytuałów. Nerwowy, pełen negatywnych emocji, oddany pracy mężczyzna nie ma czasu dla rodziny. Gdy pewnego dnia ulega poważnemu wypadkowi uznaje, że czas coś zmienić. Zaczyna dostrzegać rzeczy, które wcześniej omijał. Pozytywnej aurze ulegają wszyscy wokół. Rzeczywistość w końcu nabiera sensu.
W filmie zagrali Robert Więckiewicz, Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Jerzy Trela i Katarzyna Dąbrowska.
Kina zapraszają również na seanse fabularyzowanego dokumentu Pilecki w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. To historia rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego. Twórca przedstawia życie bohatera od czasów młodości, poprzez działalność w okresie II Wojny Światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.
Główną rolę zagrał Marcin Kwaśny, a partnerują mu Małgorzata Kowalska, Andrzej Pilecki i Piotr Głowacki.
W kinach studyjnych można zobaczyć film dokumentalny W piwnicy. W Austrii piwnica to sfera prywatna mieszkańców. Spędzają w niej dużo wolnego czasu. Więcej niż w każdym innym pomieszczeniu domu. To właśnie tam urządzają pokoje pełne rozrywek i przetrzymują kolekcje oryginalnych rzeczy. Reżyser, Ulrich Seidl, próbuje udowodnić, że to ciemne pomieszczenie odzwierciedla duszę właściciela.
W repertuarach znalazł się też czarno-biały debiut Marcina Bortkiewicza Noc Walpurgi. To opowieść o dziennikarzu Robercie, który za wszelką cenę pragnie przeprowadzić wywiad z wielką divą operową Norą Sadler. Gdy gasną sceniczne światła, a przedstawienie dobiega końca, kobieta udaje się do swojej garderoby.
Nieprzewidywalna, kapryśna diwa wyrzuca młodego mężczyznę za drzwi. Ten jednak jest na tyle zdeterminowany, że w końcu udaje mu się spotkać z gwiazdą. Krótka wymiana zdań sprawia, że Nora wciąga go w perwersyjną grę. W rolach głównych wystąpili Małgorzata Zajączkowska i Philippe Tłokiński.
Kolejną premiera jest nagrodzony dwiema statuetkami na Berlinale 45 lat. Kate Mercer (Charlotte Rampling) przygotowuje uroczystość z okazji 45-lecia swojego ślubu. Do jej męża Geoffa (Tom Courtenay) przychodzi list, który zmienia wszystko. Okazuje się, że ciało jego pierwszej miłości odnaleziono po wielu latach poszukiwań w szwajcarskich Alpach. Wiadomość wstrząsa mężczyzną. Pięć dni później ma świętować jubileusz zawarcia małżeństwa. Problem w tym, że para nie jest pewna, czy tak naprawdę z ich dawnej miłości coś pozostało.
Joanna Borowik/dr