Pięć wystaw zorganizowano w ramach Dni Fangora w Trójmieście. Wybitnego twórcę poznajemy jako malarza, rzeźbiarza i plakacistę. Jego prace są także źródłem inspiracji dla młodych artystów. Wojciech Fangor otrzymał we wtorek doktorat honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń obchodów jubileuszu 70 – lecia uczelni. Artysta z powodu nagłej choroby nie pojawił się w Gdańsku, ale przysłał odręcznie napisane podziękowanie.
– Sztuki nie uprawia się w bólu i męce. Twórczość to pożądanie prowadzące do rozkoszy – napisał Wojciech Fangor. – Pożądanie nie bierze się z głowy, z świadomej decyzji. Jego źródłem są trzewia, to co anglosasi nazywają GUTS. Głowa to narzędzie a nie źródło pożądania. Rozum jest potrzebny przy wyborze technologii, narzędzi, materiału, ale również tematu który jest pretekstem do konstrukcji dzieła [oryginalna pisownia, skan pisma można zobaczyć w galerii poniżej].
Kuratorem wystaw pokazywanych w ramach Dni Fangora jest Stefan Szydłowski. – Skala twórczości Wojciecha Fangora i znaczenie dla polskiej kultury jest ogromne. Ma teraz 93 lata i w Małej Auli gdańskiej ASP możemy zobaczyć małą retrospektywę jego twórczości. Możemy rzucić okiem na całą epokę jego twórczości, gdzie towarzyszył różnego rodzaju falom modernizmu. On się zmieniał, a niekiedy to on dyktował przemiany w malarstwie, rzeźbie i pojmowaniu przestrzeni – powiedział Radiu Gdańsk Stefan Szydłowski.
Na wystawie „Fangor. Malarstwo” pokazany jest m.in. obraz „Jesień”, który namalował w 1948 roku. Dzieło to znalazło się na debiutanckiej ekspozycji Fangora w Klubie Młodego Naukowca i Artysty w Warszawie. Natomiast najnowsze prace zaprezentowano w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Kiedy zaproponowano artyście wystawę, specjalnie na nią namalował cykl 30 obrazów nawiązując do miejsca ekspozycji i swych zainteresowań astronomią.
Dla Wojciecha Fangora ważny był fakt, że jeden z największych astronomów w historii, Jan Hewelisz, był gdańszczaninem. Bezpośrednim impulsem do stworzenia nowych obrazów było odnalezienie w rodzinnej bibliotece starego wydawnictwa z rysunkami ciał niebieskich wykonanymi przez Heweliusza. – To był fantastyczny przypadek, że w jego ręce wpadła książka wydana w 1968 roku, i to go zainspirowało. Przygotował 30 obrazów i rzeźbę „Magda” z cyklu Sygnatury, która jest dedykowana jego żonie Magdalenie – powiedział Stefan Szydłowski. Artysta w ten sposób nawiązał do Elżbiety Heweliusz, która przyczyniła się popularyzacji dzieł swego męża.
Wojciech Fangor promował w Polsce tendencje modernistyczne w malarstwie, łączył i przekraczał gatunki. W 1970 roku, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu. Przykłady takich prac znalazły się na wystawie w gdańskiej ASP.
Artysta znany jest przede wszystkim jako wybitny malarz, natomiast w latach 50. zaprojektował około 100 plakatów: filmowych, politycznych, społecznych. Obraz „Mury Malapagi” z 1952 roku uchodzi za dzieło inicjujące polską szkołę plakatu. W sopockiej Zatoce Sztuki od środy będzie można oglądać plakaty Wojciecha Fangora, a w Gdyńskim Centrum Filmowym zaprezentowany zostanie cykl obrazów telewizyjnych.
Na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odbywa się wystawa dzieł młodych artystów, dla których inspiracją był wybitny malarz. W Dużej Auli prezentowane są prace finalistów Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora. Wzięło w nim udział ponad 300 uczestników z całej Polski. Jury konkursu wybrało prace 16 artystów, które można zobaczyć w gdańskiej ASP.
Fangor. Malarstwo
Mała Aula ASP w Wielkiej Zbrojowni, Gdańsk ul. Targ Węglowy 6
wystawa czynna od 06.10.2015 do 11.10.2015 w godz. 10:00 – 18:00
Fangor. Heweliusz
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, ul. Plac Zdrojowy 2
wystawa czynna od 06.10.2015 do 08.11.2015
Fangor. Plakat
Zatoka Sztuki w Sopocie, Aleja Franciszka Mamuszki 14
wystawa czynna od 07.10.2015 do 25.10.2015
Fangor. Obrazy telewizyjne
Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdynia ul. Plac Grunwaldzki 2
wystawa czynna od 07.10.2015 do 25.10.2015
Ogólnopolski Studencki Konkurs Malarski im. Wojciecha Fangora – finaliści
Duża Aula ASP Wielkiej Zbrojowni, Gdańsk ul. Targ Węglowy 6
wystawa czynna od 02.10.2015 do 09.10.2015 w godz. 10:00 – 18:00