Twórczość Güntera Grassa, noblisty, który urodził się w Gdańsku, jest punktem wyjścia festiwalu Grassomania. Co roku jednak goszczą inni artyści. Wybierane są także różne miejsca związane z autorem „Blaszanego bębenka”. W tym roku najważniejsze jest kino. Motywem przewodnim festiwalu jest film, ponieważ obchodzone jest 10-lecie ekranizacji powieści „Wróżb kumaka”. To opowieść o miłości Polki i Niemca, których połączyła także idea stworzenia Cmentarza Pojednania. Zapewniał on wysiedleńcom możliwość pochowania ich w ziemi ojczystej. W filmie w reżyserii Roberta Glińskiego wystąpili w rolach głównych Krystyna Janda i Matthias Habich.
Po zamknięciu kin Neptun, Kameralnego i Helikonu na kilka dni wróci kino na Głównym Mieście. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby „filmowej” edycji Grassomanii ponownie zostanie otwarte kino Watra, najstarsze kino studyjne w Gdańsku. Dodatkową atrakcją jest to, że w tym miejscu kręcono część zdjęć do „Wróżb kumaka”.
– Można porównać, czy kino wewnątrz zmieniło się, czy nie. Śmiem twierdzić, że nie. To jest chyba jedyna, ostatnia okazja, żeby zobaczyć takie miejsce w formie, w jakiej istniało jeszcze 10 lat temu – powiedziała Radiu Gdańsk Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. „Wróżby kumaka” zostaną tu pokazane w środę o godz. 19:00.
W kinie Watra odbywać się będą projekcje filmowe i spotkania z twórcami. – Program filmowy został opracowany w oparciu o program merytoryczny naszej galerii – wyjaśnia Marta Wróblewska. Zobaczyć więc będzie można dwa filmy o Franzu Kafce, bo niedawno zakończyła się wystawa „Kafka w komiksie”. Ponadto odbędą się pokazy „Blaszanego bębenka” w reżyserii Volkera Schlöndorffa oraz film dokumentalny o studenckiej grupie artystycznej Totart w reżyserii Bartosza Paducha.
W Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zostanie zaprezentowany multimedialny projekt site- specific autorstwa fińskiego artysty Leevi Lehtinena. – Moja instalacja nazywa się „Mortal Sin” i odnosi się do kwestii grzechu i poczucia winy. Mamy tutaj książki i skierowane na nie projekcje wideo. Książki dotyczą głównie religii, problemów dogmatycznych, a filmy wideo kontrastują z nimi – powiedział Leevi Lehtinena.
Instalacja po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w środę o godz. 18:00. – Ona jest klamrą, formalnym komentarzem do tego co pokazujemy na festiwalu – wyjaśniła Marta Wróblewska.
Grassomania odbywać się będzie w dniach 7-11 października. Dodatkowo 16 października, w dniu urodzin Güntera Grassa, zostanie usadowiona figura pisarza na ławeczce na Placu Wybickiego we Wrzeszczu. Pisarz nie zgodził się, aby za jego życia stawiać mu pomniki, więc teraz jego rzeźba znajdzie się obok Oskara, bohatera „Blaszanego bębenka”. Wydarzeniu będzie towarzyszył spacer filmowy śladami wrzeszczańskich ekranizacji powieści Güntera Grassa oraz inauguracja tramwaju grassowskiego, w którym program zapewni Gdańska Szkoła Artystyczna.
Na kolejnej stronie znajdziesz szczegółowy program festiwalu