Na dużych ekranach pojawiło się wiele nowości. Wśród premier znalazł się polski kandydat do Oscara w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Na widzów czekają także gotycki romans, amerykańska komedia i film fantasy.
Nie zawiodą też kina studyjne, które zapraszają na seanse filmu dokumentalnego stworzonego przez brazylijskiego fotografa Sebastião Salgado i dramatu prosto z Islandii.
Twórca Kregosłupa Diabła, Labiryntu Fauna i serii Hellboy Guillermo Del Toro wchodzi do kin z produkcją Crimson Peak. Wzgórze krwi. Młoda pisarka Edith Cushing zmaga się z rodzinną tragedią. Próbując uciec przed bolesną przeszłością trafia do tajemniczego domu znajdującego się w surowym, górzystym hrabstwie Kumbria. Nie podejrzewa, że jej życie zmieni się na zawsze. Wkrótce okaże się też, że jej mąż nie jest tym, za kogo się podawał. Główne role zagrali Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain, Jim Beaver i Charlie Hunnam
W repertuarach znalazł się także Ugotowany w reżyserii Johna Wellsa. To historia Adama Jonesa, szefa kuchni, który w młodym wieku zyskał uznanie krytyków. Nagła sława przytłoczyła go i szybko zniknął z życia publicznego. Kilka lat później, wolny od uzależnień, ponownie próbuje swoich sił w kulinarnym świecie. Wraz z utalentowaną załogą chce stworzyć najlepszą restaurację na świecie. Droga na szczyt będzie niezwykle trudna. W filmie wystąpili Bradley Cooper, Sienna Miller, Daniel Brühl, Riccardo Scamarcio oraz Omar Sy.
fot. materiały promocyjne
W kinach można zobaczyć polski film kandydujący do nagrody Oscara. 11 minut w reżyserii Jerzego Skolimowskiego opowiada historię kilkorga osób, których losy splatają się pewnego dnia o piątej po południu. Są wśród nich aktorka filmowa, nie do końca szczery producent filmowy, zazdrosny mąż, alpinista myjący okna, sprzedawca hot-dogów z niejasną przeszłością, jego syn narkoman, nastolatek z problemami i ekipa ratowników medycznych. Wszystkich połączy przypadkowe zdarzenie, które dla każdego będzie momentem końca. Na ekranie pojawili się Agata Buzek, Piotr Głowacki, Wojciech Mecwaldowski, Richard Dormer, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Jan Nowicki i Paulina Chapko.
Na ekrany wszedł także Łowca czarownic. Pięćset lat temu pomiędzy ludźmi i czarownicami wybuchła wojna. Dzięki odwadze i doświadczeniu łowców wiedźm udało się uratować świat przed chaosem. Jeden z wojowników imieniem Kaulder uśmiercił potężną Królową. Ta, przed śmiercią, zdążyła rzucić na niego klątwę nieśmiertelności. Mężczyzna błąka się po Ziemi, chroniąc ludzi przed potworami, którym udaje się przedostać do innego świata. Tymczasem młoda czarownica Balial planuje wskrzesić Królową. Czy złu uda się przejąć panowanie? W obrazie zagrali Vin Diesel, Rose Leslie, Julie Engelbrecht, Ólafur Darri Ólafsson, Elijah Wood, a także Michael Caine.
fot. materiały promocyjne
Najmłodszych może zainteresować Piotruś. Wyprawa do Nibylandii. Tytułowy Piotruś to 12-letni mieszkaniec londyńskiego sierocińca. Jednej nocy chłopiec zostaje porwany do magicznej Nibylandii. Tam przeżywa wiele niesamowitych, ale i niebezpiecznych przygód. Wraz z przyjaciółmi musi ocalić nowy dom przed straszliwym Czarnobrodym. Piotruś spróbuje też znaleźć odpowiedź na dręczące go pytania o przeszłość. W roli głównej zobaczymy debiutującego Leviego Millera, a partnerują mu Hugh Jackman, Rooney Mara i Amanda Seyfried
W kinach studyjnych wyświetlany jest dokument Sól ziemi. Sebastião Salgado to brazylijski fotograf, który przez 40 lat podróżował po świecie. Przez ten czas swoimi zdjęciami tworzył zapis najważniejszych wydarzeń, klęsk, wojen i emigracji. W nowym projekcie stworzył portret terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację. Niesamowite krajobrazy są tłem dla niespotykanej flory i żyjącej w niej fauny. Sól ziemi pokazuje życie artysty, a także dzieła, dzięki którym stał się jednym z najlepszych fotografów na świecie.
fot. materiały promocyjne
Kolejną propozycją jest islandzki dramat Życie na kredycie. Obraz złożony jest z trzech historii, które w pewnym momencie splatają się ze sobą. Eik to 24-letnia przedszkolanka, która obecnie pracuje jako kelnerka. Kobieta dorabia sobie oferując swoje wdzięki chętnym mężczyznom. Mori jest pisarzem poetą, który wyglądem przypomina niedźwiedzia. Stroni od ludzi. Solvi to karierowicz, który pozornie ma wszystko, czego zapragnie. Wkrótce losy tych trojga połączą się. Za muzykę odpowiada Ólafur Arnalds. Film został oficjalnym kandydatem Islandii do Oscara za 2015 r. w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Joanna Borowik