Po Dolnym i Głównym Mieście, Wrzeszczu i na terenach dawnej stoczni, przyszedł czas na Nowy Port. W tym roku w tej gdańskiej dzielnicy zaprezentują się artyści w czasie Festiwalu Narracje. CZAS NA PRZEMYTNIKÓW
Impreza odbywa się w Gdańsku od 2009 roku, organizuje ją Instytut Kultury Miejskiej współpracując z Gdańską Galerią Miejską. Jej celem jest prezentacja instalacji wizualnych ożywiających po zmroku różne przestrzenie publiczne. W tym roku wydarzenia zaplanowano w czasie weekendu 20-21 listopada w Nowym Porcie.
Kuratorką koncepcji imprezy odbywającej się pod hasłem „Przemytnicy” jest Anna Smolak, na co dzień kierownik programowy Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu. Zaprosiła do współpracy ponad 20 artystów, między innymi: Klarę Hobza (Czeszkę mieszkającą w Berlinie), Olgę Jitlinę z Rosji, Lisę Torell ze Szwecji oraz dwóch fińskich twórców: Jona Irigoyena i Hansa Rosenströma. Zagraniczni artyści odbyli wizyty studyjne w Gdańsku i zaproponowali projekty inspirowane lokalnym kontekstem Nowego Portu.
Zorganizowano także otwarty nabór projektów, który był zaproszeniem do nowego spojrzenia na „nie-miejsca”. Anna Smolak sugerowała by przez różnorodne formy artystycznych interwencji zwrócić uwagę na tajemnicze podwórka, pasaże, bramy i zaułki. Spośród 58 prac nadesłanych z całej Polski, kuratorka wybrała dziewięć prac, miedzy innymi: Katarzyny Blajchert, Aleksandry Ciapki, Patrycji Orzechowskiej i Pomme de Terre. Pojawią się instalacje dźwiękowe, performace, czy prezentacja nietypowych zdjęć odnalezionych w zakładzie fotograficznym.
– Ucieszył nas odzew twórców związanych z Nowym Portem, których spojrzenie wychodziło od własnego doświadczenia dzielnicy i miało bardziej osobisty charakter – powiedziała Anna Smolak. Wybrane prace, w różnorodny sposób, opowiedzą na nowo historie Nowego Portu i jego mieszkańców.
NARRACJE I KRAJE NADBAŁTYCKIE
Festiwal Narracje został partnerem międzynarodowego programu budującego sieć współpracy między festiwalami sztuk wizualnych czterech krajów bałtyckich: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W związku z tym w Nowym Porcie zostaną pokazane prace przygotowane przez artystów uczestniczących w Baltic Light Chain.
– Udział w Baltic Light Chain jest dla zajmujących się projektowaniem światła młodych twórców okazją do zdobycia doświadczenia pod okiem ekspertów, nawiązania nowych kontaktów, a przede wszystkim możliwością pracy i zrealizowania swoich projektów w międzynarodowych zespołach twórczych – opowiada Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej. W Gdańsku zobaczymy sześć prac autorstwa, między innymi: Paula Vītola, Piotra Machy, Kotryny Čalkaitė i Jurgi Marcinauskaitė.
Program tegorocznego festiwalu Narracje znaleźć można >>> TUTAJ.