Złośliwy duch, który nawiązuje kontakt z ludźmi poprzez wcielanie się w nich samych i kradzież ich osobowości. Postać dybuka zostanie przedstawiona publiczności w ramach projektu „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów”. Jego celem jest także zaprezentowanie publiczności scenicznych i filmowych dziejów słynnej sztuki o tym samym tytule.
„Dybuk” to pojęcie wywodzące się z żydowskiej mistyki i żydowskich wierzeń ludowych. Jest to złośliwa lub nieszczęśliwa dusza, która wiąże się z żyjącymi przejmując ich cechy osobowościowe.
ŻYDOWSKIE KORZENIE
Do historii światowego teatru dybuk przeszedł za sprawą żydowskiego pisarza Szlojme Zajnwela Rapoporta, który w roku 1914 opublikował swoją przypowieść dramatyczną pt. „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów”. Sztuka doczekała się wielu przekładów na całym świecie, realizacji teatralnych oraz adaptacji operowych i filmowych. Nawet współcześnie postać dybuka wykorzystywana jest w filmach grozy, np. w ,,Kronice opętania” z 2012 roku.
250 LAT TEATRU
Uroczyste otwarcie wystawy „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów” odbędzie się 19 listopada o godzinie 17:00. Wybór tej daty nie był przypadkiem. Mija wówczas 250 lat od pierwszego przedstawienia zespołu aktorów polskich stworzonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Data ta uważana jest za początek dziejów Teatru Narodowego, a jednocześnie polskiego teatru publicznego.
W ramach projektu zostanie także zorganizowana konferencja ,,Dybuk w sztuce”, która odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Prelegenci będą mówić m.in. o motywie dybuka w teatrze czy operze. Początek konferencji przewidziany jest na 20 listopada o godzinie 10.00.
Anna Moczydłowska