W przeszłości istniało tu miasto, które konkurowało gospodarczo z Gdańskiem. Obecnie to jedna z jego dzielnic. 6 grudnia będzie można ją zwiedzić z przewodnikiem Aleksandrem Masłowskim w ramach spacerów organizowanych przez iBedeker. W 1456 roku po raz pierwszy w źródłach niemieckich pojawia się nazwa Stolzenberg. W ten sposób nazwano wieś i dwór biskupów kujawskich na terenie obecnego Gdańska.
ZJEDNOCZONE MIASTO STOLZENBERG
Po I rozbiorze Polski powstało na tym terenie konkurencyjne gospodarczo dla Gdańska miasto, tzw. Kgl. Immediatstadt Stolzenberg, z własnym burmistrzem, radą miejską, urzędem pocztowym, oraz z niższymi niż w Gdańsku akcyzą i cłem. Mieszkało tam 10 tys. osób (dla porównania w sąsiednim Gdańsku 36 tys.). Na początku XIX wieku miasto zostało całkowicie zniszczone, a jego teren włączono do Gdańska. Obecnie Chełm nieformalnie dzieli się na Stary Chełm, czyli osiedle robotnicze wybudowane w latach 30. i 40. XX wieku i na Nowy Chełm, czyli pozostałe rejony dzielnicy.
SPACER W MIKOŁAJKI
W niedzielę 6 grudnia w godz. 13:00-15:00 odbędzie się iBedekerowy spacer uliczkami starej części gdańskiej dzielnicy Chełm. Wędrówkę poprowadzi licencjonowany przewodnik Aleksander Masłowski. – Poszukamy nieistniejącego Stolzenbergu – głównej części tzw. Zjednoczonego Miasta Stolzenberg – tworu, który w celu stworzenia gospodarczej i politycznej konkurencji dla niepokornego Gdańska wymyślił i stworzył Fryderyk II Hohenzollern – zapowiada Aleksander Masłowski.
– Poszukamy miejskich „bram”, czyli szlabanów wyznaczających zasięg tego „miasta”, odnajdziemy jego rynek i miejsce gdzie znajdował się ratusz, porównamy dzisiejsze ulice „starego Chełma” z siatką ulic dawnego Stolzenbergu, poszukamy miejsc gdzie znajdował się tam cmentarz, miejsce kaźni, browar, straż pożarna, a nawet teatr”.
Udział w spacerze jest bezpłatny. Zbiórka i początek spaceru o godz. 13:00 w okolicy ronda u zbiegu ulic Worcella i Odrzańskiej.