Operetka na podstawie książki Doroty Masłowskiej i spektakl o dziewczynce molestowanej przez ojca. Między innymi takie przedstawienia będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
17 stycznia rozpoczną się prezentacje spektakli przygotowanych w Teatrze Nowym w Poznaniu. To kolejna odsłona cyklu Teatry Polskie. Tym razem widzowie z Trójmiasta mogą zobaczyć cztery przedstawienia. Bilety kosztują 15-75 złotych.
W czasie trzech spektakli rodzice będą mogli zostawić swoje dzieci pod opieką animatorów GTS w ramach nowego projektu „Mamo, Tato – do Teatru!”. Najmłodsi będą mogli nauczyć się podstaw tańca, kreatywnego myślenia i poznać tajniki animacji filmowej.
DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI – 17 stycznia 2016, g. 19:00
Spektakl nawiązuje do kultowego filmu Sidneya Lumeta z 1957 roku. Napisany przez Reginalda Rose’a scenariusz do dziś funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych jako esej o potędze demokracji. Dwunastu przypadkowych mężczyzn spotyka się, aby wspólnie zadecydować o losie oskarżonego o morderstwo nastolatka. Po burzliwej debacie przysięgli wznoszą się ponad własne uprzedzenia, wymijają pułapki zakłamanego systemu i wydają sprawiedliwy, obiektywny werdykt.
Według twórców z Teatru Nowego, spektakl jest widowiskiem, w ramach którego dobro i zło są narzędziami służącymi do manipulacji, a pojęcie racji jest napędzane nie prawdą, a poklaskiem. Jego bohaterowie nie są zainteresowani losem oskarżonego na procesie – są zainteresowani sobą.
12 gniewnych ludzi. Fot. Bartłomiej Jan Sowa
W przedstawieniu w reżyserii Radosława Rychcika występują między innymi: Michał Kocurek, Grzegorz Gołaszewski, Zbigniew Grochal, Mariusz Zaniewski i Anna Mierzwa.
KOCHANIE, ZABIŁAM NASZE KOTY – 20 stycznia 2016, g. 19:00
Operetkę na podstawie książki laureatki Nagrody Literackiej Nike Doroty Masłowskiej wyreżyserował Cezi Studniak, absolwent Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Spektakl o kondycji człowieka i jego osobistych udrękach. Jak sama autorka tekstu pisała – „bezustanne zadziwienie kondycją duchową nowego człowieka. Człowieka wolnego, żyjącego poza anachronicznymi, zaśmiardującymi molami kategoriami jak duchowość, religia, polityka, historia”.
– Masłowska telewizyjna, rozśpiewana i roztańczona przypadnie do gustu znacznie szerszej grupie odbiorców. A że sama z nich się śmieje? Cóż, taki jej urok – pisała o przedstawieniu Anna Rogulska z kultura.poznan.pl
Kochanie, zabiłem nasz koty. Fot. Jakub Wittchen
PREZYDENTKI – 22 stycznia 2016, g. 19:00
Frywolna Renata, nabożna Irena i pracowita Maryjka. Trzy przyjaciółki, które najlepsze lata mają już dawno za sobą, spotykają się, by wspólnie obejrzeć transmisję z pielgrzymki Ojca Świętego. Przy słabej herbacie i chlebie z wątrobianką mogą wspólnie powspominać barwną przeszłość, poużalać się do woli nad nędzną teraźniejszością i niewdzięcznymi dziećmi, a także pomarzyć o przyszłości.
W spektaklu w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego występują: Bożena Borowska-Kropielnicka, Małgorzata Łodej-Stachowiak i Daniela Popławska.
MOKRADEŁKO – 23 stycznia 2016, g. 19:00
Spektakl na podstawie reportażu nominowanego do Literackiej Nagrody Nike – „Mokradełka” Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Ujawnia, jak za milczącą zgodą matki Halszka Opfer przez lata była wykorzystywana przez swojego ojca. Nie zachowuje się jednak jak typowa „ofiara”. Jak widzą to osoby z jej najbliższego otoczenia: mąż, sąsiadki, teściowa i lekarka? Matka nie może wybaczyć córce, że publicznie mówi o sprawach, które dotyczą rodziny.
W oparciu o tekst reportażystki Mikołaj Grabowski wywołuje takie tematy, jak odpowiedzialność za milczenie, społeczne wymierzanie kary, przejmowanie stereotypów, czy zatajanie. Buduje świat, w którym przez „ogłupienie” i „lęk przed prawdą” bohaterowie dzieła Surmiak-Domańskiej stają się figurami ludzkiej paniki, tchórzliwości, nieumiejętności zrozumienia, braku wiedzy oraz osamotnienia.
W spektaklu występują: Dorota Abbe, Gabriela Frycz, Edyta Łukaszewska, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Martyna Zaremba, Sebastian Grek, Mariusz Puchalski.
MAMO, TATO – DO TEATRU!
Chcesz wyjść do teatru, ale nie masz z kim zostawić dzieci? Zabierz je ze sobą! Podczas trzech spektakli Teatru Nowego w Poznaniu, Gdański Teatr Szekspirowski zagwarantuje ciekawe zajęcia dzieciom w wieku 6 – 12 lat.
17 stycznia o godz. 17:45 rozpoczną się warsztaty taneczne dla początkujących. Najmłodsi poznają elementy house’u, hip-hopu i LA Style. W tym czasie rodzice zobaczą spektakl „Dwunastu gniewnych ludzi”.
22 stycznia zaplanowano zajęcia w czasie spektaklu „Prezydentki”, w czasie których dzieci będą uczyć się nieszablonowego i kreatywnego myślenia. Dowiedzą się, jak w sposób niestereotypowy rozwiązywać zadania oraz jak skutecznie współpracować w grupie.
Czym jest animacja i jakie są jej techniki? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów animacji filmowej, które odbędą się 23 stycznia w czasie przedstawienia „Mokradełko”. Wraz z animatorem dzieci wykonają animację poklatkową, a także będą miały okazję obejrzeć fragmenty najbardziej znanych polskich bajek.
Zajęcia będą zaczynały się 15 minut przed każdym spektaklem. Udział w nich kosztuje 10 zł. Zapisy prowadzą kasy biletowe: telefonicznie (58 351 01 01) lub mailowo: bow@teatrszekpirowski.pl
Marzena Bakowska