Telewizja Polska pracuje nad nowymi serialami historycznymi. TVP 1 ma stworzyć serial fabularny o Żołnierzach Wyklętych. Program 2 wyemituje z kolei serial na podstawie powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej, opisującej epopeję Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.
Według dyrektora TVP 1 Jana Pawlickiego, serial o Żołnierzach Wyklętych ma opowiadać o losach fikcyjnego oddziału, który po wkroczeniu Sowietów pozostaje na Kresach Wschodnich i w obronie Polaków toczy walki z NKWD.
POLSCY SUPERBOHATEROWIE
Żołnierze przedzierają się za Bug, gdzie decyzją dowódcy oddział zostaje zdemobilizowany. Aresztowania zmuszają jednak żołnierzy do ponownego przejścia do konspiracji i podjęcia walki przeciw UB i KBW. Oddział przechodzi na tzw. Ziemie Odzyskane, skąd bohaterowie przedostają się na Zachód, by dalej walczyć z komunistami. – Będzie to opowieść o polskich superbohaterach z krwi i kości, na podstawie prawdziwych historii m.in. Zapory, Łupaszki, Anatola Radziwonika, Rafała Gan-Ganowicza – mówi Jan Pawlicki.
NIEPOKORNI, NIEZŁOMNI, WYKLĘCI
Partnerem telewizji w przygotowaniu i produkcji serialu będzie festiwal NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci), którym kieruje reżyser Arkadiusz Gołębiewski. – Festiwal od lat integruje twórców filmów, książek i słuchowisk radiowych o polskim podziemiu niepodległościowym. Stał się kopalnią wiedzy o tym okresie – mówi Gołębiewski.
– Wokół festiwalu powstał szereg inicjatyw społecznych. Chcemy ten potencjał wykorzystać. Festiwal NNW jest naszym naturalnym wsparciem – podkreśla Jan Pawlicki.
ZWYCIĘSTWO WBREW WSZYSTKIM
W TVP 2 trwają z kolei prace nad adaptacją powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej, przedstawiającej epopeję Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Żołnierze toczyli walki z Niemcami i partyzantką sowiecką, następnie przeszli na teren Czech, gdzie wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie i połączyli się z armią generała Pattona. – Chcę przedstawić dzięki „Legionowi” historię, która jest pełnokrwista, budzi do dziś gorące emocje, a opowiada o polskim zwycięstwie odniesionym wbrew wszystkiemu i wszystkim – mówi Maciej Chmiel, dyrektor TVP 2.